Miliony na cyfryzację. Gminy już dostały fundusze, teraz czas na województwa

2023.05.15 13:56
W poniedziałek (15.05) sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz przekazał na ręce marszałka Artura Kosickiego czek na 1 mln zł w ramach programu "Cyfrowe Województwo".
Miliony na cyfryzację. Gminy już dostały fundusze, teraz czas na województwa
Fot: Malwina Witkowska

Przyszedł czas na województwa

Program "Cyfrowa Gmina" dedykowany był wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego na poziomie gmin. Teraz programem zostaną objęte także województwa.

- Jeżeli chodzi o rozwój cyfrowy, bardzo dużo środków dla naszego regionu idzie właśnie z rządu do gmin, powiatów. Brakowało tylko wsparcia dla województwa - wtórował mu marszałek Artur Kosicki.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz nie ukrywa, że zarówno samemu Urzędowi Marszałkowskiemu w Białymstoku, jak i jego jednostkom podległym, przydałyby się środki na wsparcie w zakresie pozyskania nowoczesnego sprzętu, nowoczesnego oprogramowania, przeszkolenia urzędników, a także podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa.

Będzie lepsza obsługa petentów

Program "Cyfrowe Województwo" jest finansowany z Funduszy Europejskich w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID–19, która ukazała, jak ważne i jednocześnie trudne jest wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy. Przeniesienie pracy i działań do sieci okazało się problematyczne i niekiedy niemożliwe przez braki sprzętowe i zbyt małe kompetencje urzędników. Konkurs grantowy skierowany jest do wszystkich województw w Polsce. Każde województwo - w tym podlaskie - otrzyma dofinansowanie o wartości 1 mln zł.

Marszałek nie krył radości z otrzymanego symbolicznego czeku, ponieważ to zazwyczaj urząd przekazuje innym jednostkom środki (w tym unijne), a rzadko sam jest beneficjentem.

- Dziękuję za to, że będziemy mogli nasz urząd przygotować do cyfrowej obsługi klientów, poprawić bezpieczeństwo cyfrowe, co jest niezmiernie ważne, bo mamy teraz bardzo trudną sytuację geopolityczną, która wymaga od nas dobrego zabezpieczenia. Będziemy mieli również możliwość przeszkolenia pracowników - oznajmił Artur Kosicki. - Bardzo duża praca została zrobiona w sferze szerokopasmowego internetu, chociaż są jeszcze białe plamy w Podlaskiem, ale bardzo rzadko mówiono o urzędzie marszałkowskim. Mamy tu duże potrzeby, coraz więcej spraw, które wymagają takiego kontaktu z klientem - dodał.

- Dzięki programowi mieszkańcy województwa podlaskiego korzystający z usług zarówno urzędu marszałkowskiego, jak i jednostek podległych będą mogli, mogli korzystać z nich sprawnie, bezpiecznie, jak najszybciej - powiedział Adam Andruszkiewicz. - Widzimy, że województwo podlaskie nie odstaje od innych województw, jeżeli chodzi o informatyzację, a wręcz odwrotnie. W naszym województwie bardzo dużo dobrego się dzieje, co jest efektem również tej współpracy - dodał.

Z kolei w ramach programu "Cyfrowa Gmina" do polskich jednostek samorządu terytorialnego trafiło ponad 621 mln zł, z czego 35 mln zł do województwa podlaskiego. Środki na cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych, przygotowanie urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami, wsparcie w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz szkolenia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1420 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39