Minister Bieńkowska prezentuje pomysł na rozwój Podlasia

2009.10.14 00:00
W środę (14.10) minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska przedstawiła w Białymstoku przyszłą Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego - jeden z ośmiu dokumentów, które na najbliższe 20 lat, będą wyznaczały trendy w rozwoju kraju.

Dokument zakłada szybki rozwój dużych miast, do których trafi najwięcej pomocy, te zaś pociągną za sobą te gorzej rozwinięte. Białystok w projekcie nie jest wymieniany wśród metropolii. - Z punktu widzenia Strategii nie ma znaczenia czy miasto zostało w niej uznane za ośrodek regionalny czy metropolię - mówiła Bieńkowska. - Jeśli jednak będą zbyt duże protesty powróci koncepcja Warszawa + 15 miast wojewódzkich - dodała. Marszałek województwa, Jarosław Dworzański, od razu zgłosił swoje zastrzeżenia do tego modelu rozwoju. Ponadto zwrócił uwagę na położenia geograficzno Podlasia oraz wyeksponowanie Białegostoku jako silnego ośrodka akademickiego.

KSRR jeszcze w tym roku będzie przedłożona rządowi. Jej wdrażanie ma rozpocząć się już w 2010 r. Jednak jak podkreślała Bieńkowska, prezentowany przez nią dokument jest tylko projektem. Przypomniała, że w jego opracowywaniu brali udział przedstawiciele województw, środowisk akademickich i biznesowych. Teraz ministerstwo czeka na uwagi regionów. Podlaskie jest ósmym województwem, w którym oficjalnie omawiano projekt.

E.S.

1118 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39