Minister kultury odwiedziła Białystok. Rozpoczął się festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar

2014.08.29 00:00
Premiera opery marionetkowej "Kantata o kawie" w Aula Magna zainaugurowała festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Z okazji wydarzenia Białystok i Podlasie odwiedziła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
Minister kultury odwiedziła Białystok. Rozpoczął się festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar
Fot: Anna Dycha

- Najważniejszym aspektem działalności ministra kultury jest obalanie złych stereotypów. Przez wiele lat miasta Polski wschodniej: Białystok, Lublin i Rzeszów były niesłusznie postrzegane jako słabsza kulturalnie niż reszta Polski "ściana wschodnia". Tymczasem organizowane tutaj imprezy pokazują potencjał kulturalny - mówiła minister na specjalnie zwołanej konferencji.

Minister Omilanowska podkreślała, że festiwale realizowane w ramach projektu Wschód Kultury zostały już wcześniej zainicjowane.
- My możemy wspomóc te działania - zaznaczała minister. I dodawała, że festiwal Inny Wymiar został stworzony przez ludzi, którzy tu mieszkają, nie jest to projekt "przywieziony w walizce" z Warszawy.

Po spotkaniu z dziennikarzami minister udała się do Krynek, gdzie finał miał projekt Mirosław Bałki (zakładał przeprowadzenie działań reanimacyjnych wobec terenu Wielkiej Synagogi, czyli oczyszczenie terenu i umieszczenia na nim źródła wody). Wyznała, że w tamtejszym kościele parafialnym został ochrzczony jej ojciec.

Kawa w pałacu i gruzińskie kino

Festiwal rozpoczęła premiera opery marionetkowej "Kantata o kawie" zrealizowana przez Białostocki Teatr Lalek. Bach przedstawia tu scenę z życia mieszczan, wyśmiewając ówczesną modę picia kawy, spożywanej wyłącznie przez elity. Unikalna scena ze Szwecji, barokowe wnętrza Pałacu Branickich, partie wykonywane przez śpiewaków oraz zespół grający na żywo - wszystko to sprawia, że projekt jest wyjątkowy. W tym samym czasie mieszkańcy Krynek i przyjezdni uczestniczyli we wspomnianym projekcie Bałki. Kolejny przystanek to kino Forum, gdzie do gruzińskiego filmu "Chemi Bebia" zagrał brytyjski DJ - Funki Porcini. Na finał czwartku klubowa impreza w ramach "Taste the East" w Zmianie Klimatu.

Co w programie?

Dziś na Węglowej trwa projekt "Znakobractwo" z graffiti jam i występami DJ-ów. W Galerii Arsenał otwarcie międzynarodowej wystawy "Pozbawienie". Będzie można też posłuchać muzyki na plenerowym koncercie przed BOK, a także obejrzeć modową wystawę. Na finał piątku pokaz performatywny inspirowany dramatem "Tlen" oraz impreza w ramach Taste the East.

Program: Wschód Kultury/Inny Wymiar

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1342 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39