Ministerstwo Finansów przyznało subwencje na 2017 rok. Białystok dostanie najwięcej

2016.11.04 15:11
Podlaskie gminy otrzymają w 2017 r. 1 mld 140 mln zł subwencji od Ministerstwa Finansów. Z tego ponad 200 mln trafi do Białegostoku.
Ministerstwo Finansów przyznało subwencje na 2017 rok. Białystok dostanie najwięcej
Fot: pixabay.com

Ministerstwo Finansów subwencje przyznaje gminom, powiatom i województwom. Ogólna kwota subwencji podzielona jest na trzy części: oświatową zależną od ilości uczniów i zadań wykonywanych przez jednostkę; równoważąca, której wysokość jest zależna od średniej wielkości wypłacanych dodatków mieszkaniowych i wyrównawczą. W wypadku gmin ta ostatnia przysługuje rejonom, w których wskaźnik dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest mniejszy niż 92% średniej ogólnopolskiej.

W naszym województwie, na 118 gmin, zaledwie 6 nie potrzebuje subwencji wyrównawczej. Jedną z nich jest miasto Białystok. Pozostałe pięć to Bielsk Podlaski, Orla, Mielnik, Wysokie Mazowieckie i Suwałki. Mimo to stolica województwa otrzyma i tak największe wsparcie całościowe – ponad 200 mln zł, z czego 194 mln pochłonie subwencja oświatowa, a reszta to część równoważąca. Gminy, które najbardziej potrzebują wyrównania, to Łomża oraz Łapy i Zambrów (ponad 7 mln zł).

Jeśli chodzi o powiaty, to największa subwencja przysługuje powiatowi grodzkiemu Białystok – 193 mln zł, z czego 182 mln zł to pieniądze na oświatę. Powiat ten jako jedyny w naszym województwie nie potrzebuje subwencji wyrównawczej. Dodatkowe 9 mln zł pochodzi z części równoważącej. Co ciekawe, w ramach części wyrównującej najwięcej pieniędzy przypadnie w udziale ziemskiemu powiatowi białostockiemu.

Woj. podlaskie otrzyma subwencję w wysokości 133 mln zł, z czego aż 90 mln zł będzie stanowiła część wyrównawcza, trochę ponad 14 mln zł to pieniądze na oświatę, a reszta to część równoważąca.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

966 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39