Młodzież Wszechpolska, czyli "obrońcy katedry białostockiej"

2020.10.27 16:25
Młodzież Wszechpolska organizuje się, by bronić kościołów. Jej działacze twierdzą, że zagrażają im "feministki i aborcjoniści".
Młodzież Wszechpolska, czyli "obrońcy katedry białostockiej"
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

- Jako Młodzież Wszechpolska sprzeciwiamy się aborcji eugenicznej. Uważamy, że osoby, które są obdarzone jakimiś wadami nie powinny być skazane od razu na aborcję - mówi prezes podlaskiego okręgu Młodzieży Wszechpolskiej Kinga Dubrawska. - Osoby z rzadkimi wadami też powinny mieć prawo do godnych narodzin i godnej śmierci. Aborcja nie jest godną śmiercią - dodaje.

Po dwóch dniach od "czarnych spacerów", które w niedzielę przeszły ulicami dziesiątek polskich miast jako reakcja na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, według którego dopuszczalne dotąd przerywanie ciąży z uwagi na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodne z Konstytucją, ustosunkowała się do nich prawicowa młodzieżówka.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej chwalą się, że byli pierwszą, choć nie jedyną organizacją, która zareagowała na działalność "feministek i aborcjonistów". W niedzielę sprawdzali, czy w Białymstoku nie wiszą nielegalne plakaty, czy nie leżą ulotki, które zachęcają do aborcji.

- Zauważyliśmy, że aborcjoniści szykują się na coś, czego nikt się nie spodziewał: chcą wtargnąć do naszych świętych miejsc, do naszych świątyń. Spodziewaliśmy się, że nie będzie to nic wielkiego, wystarczy wystawić kilka osób, które będą pilnować wejść i w Białymstoku, mieście względnie konserwatywnym, nic złego się nie stanie. Myliliśmy się - opowiada Michał Mikucki, prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej.

Relacjonuje, że w niedzielę wieczorem, podczas mszy, stali przed świątyniami i skutecznie powstrzymywali przed wejściem do nich protestujących "aborcjonistów" . Takie próby były przy kościele św. Rocha i katedrze.

- Organizujemy się, by w przyszłości do takich działań nie doszło - zapowiada Mikucki.

Młodzież Wszechpolska poprzez serwisy społecznościowe zachęca swoich zwolenników do wspólnego działania. A w czasie ostatnich protestów spodziewałaby się bardziej zdecydowanych działań policji wobec manifestantów.

- Gdzie jest policja? Gdzie jest minister Mariusz Błaszczak? - pyta członek zarządu głównego Młodzieży Wszechpolskiej Bartosz Malecki.

We wtorek działacze Młodzieży Wszechpolskiej zainicjowali też zbiórkę podpisów pod inicjatywą ustawodawczą dotyczącą wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej. Będą to robić przez niespełna 3 miesiące. Całość koordynuje Ordo Juris.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1075 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39