Monitoring pacjentów, małe sale i nowczesne metody leczenia, czyli oddział po remoncie

2018.03.05 13:49
Oddział Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej mieszczący się w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku zyskał nowe oblicze. Teraz wygląda o niebo lepiej, zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i sprzętowym.
Monitoring pacjentów, małe sale i nowczesne metody leczenia, czyli oddział po remoncie
Fot: Dorota Mariańska
Tak wygląda separatka wyremontowanego oddziału

Standard XXI w.

W poniedziałek (5.03) w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku oficjalnie otwarty został Oddział Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej. Odział przeszedł remont, a także powiększył się. Gołym okiem widać, że teraz jest to miejsce nowoczesne i komfortowe. Pacjenci mają do dyspozycji np. małe sale z dostępem do łazienki, mieszczące maksymalnie trzy osoby. Ogólnie oddział składa się z 13 takich pomieszczeń. Są tu także sale zabiegowe i separatki ze śluzami. Natomiast osoby po zabiegach trafiają na salę intensywnego nadzoru chirurgicznego. Poza tym wszyscy chorzy są monitorowani.

- Wcześniej były sale 7, 6-łóżkowe, np. dla 20 chorych była tylko jedna toaleta. Teraz pacjenci mają bardzo komfortowe warunki, takie, jakie powinny być. Specjalistyczny sprzęt, w który zostaliśmy wyposażeni, to sprzęt do nadzorowania podstawowych czynności życiowych. Oprócz tego, że sale są monitorowane, to również mamy możliwość podglądu w całym oddziale tego, co się dzieje z pacjentem. Niezależnie, czy jest to dyżurka pielęgniarska, czy pokój lekarski. To gwarantuje i zwiększa bezpieczeństwo pobytu pacjenta w oddziale – wyjaśnia doktor Wojciech Czubek, który kieruje Oddziałem Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej.

Innowacyjne metody leczenia

Na oddziale znalazł się także sprzęt do wykonywania minimalnie inwazyjnych zabiegów, szczególnie dotyczących jelita grubego i odbytnicy. Są tu też urządzenia do wykonywania minimalnych wycięć, takich, które oszczędzają narząd i jednocześnie pozwalają na usunięcie nawet złośliwego guza.

- Również zostaliśmy wyposażeni w sprzęt do operacji przezodbytniczych. To są nowatorskie operacje wykonywane na całym świecie, w których możemy wyciąć chorobę nowotworową nie tylko przez brzuch metodą laparoskopową, ale również od strony naturalnych otworów jam ciała, od strony odbytnicy. Wówczas jest to bezpieczniejsze dla pacjenta, ale też osiągamy lepszy efekt onkologiczny – cieszy się dr Czubek.

Oddział Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej został unowocześniony dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Z budżetu województwa wyjęto 5,3 mln zł na remont i 700 tys. zł na sprzęt. Zaś od 2014 r., w sumie, szpital wojewódzki - na różne inwestycje - otrzymał ponad 60 mln zł.

- Za chwilę będziemy rozpoczynać kolejne inwestycje, jeszcze w tym roku, w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy, ponieważ jest taka potrzeba, ponieważ mieszkańcy tego potrzebują. Dobrze byłoby, gdyby jeszcze NFZ na to zwrócił uwagę – mówi Bogdan Dyjuk wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Oddział chirurgiczny w szpitalu wojewódzkim powstał w 1953 r. W każdym roku wykonuje się tu ok. 2 tys. operacji. Zaś personel to m.in. 9 starszych asystentów i 6 rezydentów.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

609 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39