Można nie spłacać kredytu przez 8 miesięcy. Rząd wprowadził wakacje kredytowe

2022.07.29 15:00
W piątek (29.07) premier Mateusz Morawiecki zainaugurował rządowy program - wakacje kredytowe. Będzie on działał od sierpnia, jednak wniosek można złożyć jeszcze w lipcu.
Można nie spłacać kredytu przez 8 miesięcy. Rząd wprowadził wakacje kredytowe
Fot: Krystian Maj / KPRM

Inflacja szaleje, a raty kredytów przerastają kredytobiorców

"Rząd pomaga kredytobiorcom w trudnym czasie agresji Rosji na Ukrainę i wysokiej inflacji, z którą zmaga się wiele państw. Jeśli masz kredyt hipoteczny w złotówkach, możesz skorzystać z rządowego wsparcia. W ramach wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku możesz nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych" - podaje w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Jednak zdaniem opozycji, tak wysoka inflacja oraz co rusz podwyższane stopy procentowe nie są wynikiem wojny. Jak tłumaczył w kwietniu poseł Krzysztof Truskolaski, już we wrześniu 2021 r. Polska borykała się z coraz większą inflacją.

"Było widać na horyzoncie, że z miesiąca na miesiąc będzie ona rosnąć. Ale niestety, Rada Polityki Pieniężnej, a przede wszystkim prezes Narodowego Banku Polskiego bagatelizowali tę sprawę. [...] Później prezes Glapiński przewidywał, że pod koniec roku inflacja dobije do 6%. W listopadzie 2021 r. wynosiła już 7,8%, a w grudniu 8,6%. W styczniu była kolejna zwyżka inflacji i jak wiemy, za marzec inflacja wynosi 10,9%. Oczywiście tę sytuację marcową można tłumaczyć konfliktem zbrojnym u naszego sąsiada, ale jak wytłumaczy się inflację, która tak szybko rosła w zeszłym roku?" - pytał wówczas białostocki poseł na Sejm.

Wakacje przez 4 miesiące w roku

Wakacje kredytowe mogą być przydatne osobom, które mają problemy ze spłatami wysokich rat. Dedykowane są osobom, które:
- wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe;
- zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.;
- kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

- Dzisiaj niesienie pomocy obywatelom jest dla nas pierwszorzędnym nakazem, jest dla nas wyznacznikiem i drogowskazem – czego najlepszym dowodem jest wiarygodne, konkretne zrealizowanie naszej obietnicy dotyczącej wakacji kredytowej – podkreślił szef polskiego rządu.

W tym roku można zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:
- 2 miesiące w III kwartale (sierpień-wrzesień 2022 r.);
- 2 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2022 r.).

W 2023 roku można zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:
- 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);
- 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);
- 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);
- 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

To od kredytobiorcy zależy, ile miesięcy wakacji wykorzysta i kiedy. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Przykład: Rata kredytu wzrosła z 1500 zł do 2400 zł. Przy 8-miesięcznych wakacjach kredytowych (4 × w 2022 r. oraz 4 × w 2023 r.) obciążenie kredytobiorcy w latach 2022-2023 zmniejszy się o 19 200 zł.

Wniosek o wakacje kredytowe można już złożyć. Na stronie banku należy sprawdzić, jaki sposób będzie najwygodniejszy. Oprócz składania wniosków w oddziałach, banki zapewniają także możliwość składania wniosków mailowo oraz przez bankowość elektroniczną. Dzięki temu wniosek elektronicznie możesz złożyć również w dni wolne od pracy – np. w najbliższy weekend 30 i 31 lipca. Ministerstwo Finansów zachęca do złożenia wniosku najpóźniej w dniu spłaty raty.

Jest też program Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Osoby, które mają kredyt i nie są w stanie spłacać rat, mogą skorzystać z innego programu – Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

– Kredyt miał być przepustką do własnego domu, a nie kamieniem młyńskim u szyi zwłaszcza tych, którzy tracą pracę albo są w trudnej sytuacji bytowej. Dlatego kiedy raty kredytu stają się za wysokie to państwo interweniuje. Państwo działa – podkreślił prezes Rady Ministrów. - Solidarność jest jednym z filarów naszego państwa. Aby nie była ona tylko słowem, powinna być praktykowana przez obywateli, przez instytucje - dodał Morawiecki.

Aby otrzymać pomoc, należy spełnić jeden z warunków:
- co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego;
- miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów;
- miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z tego rządowego programu wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny, jednak w przypadku terminowych spłat rat, część wsparcia może zostać umorzona.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
678 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39