Kredytobiorcy nie są w stanie spłacać rat. Truskolaski: "Działania RPP były spóźnione"

2022.04.08 13:53
Wzrost rat kredytów odczuli niemal wszyscy kredytobiorcy. W piątek (8.04) poseł na Sejm RP Krzysztof Truskolaski wystosował interwencję do premiera Morawieckiego.
Kredytobiorcy nie są w stanie spłacać rat. Truskolaski: "Działania RPP były spóźnione"
Fot: Malwina Witkowska

Ludzie nie są w stanie spłacać kredytów

Poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski jest zaniepokojony wzrostem rat kredytów.

- W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższyła stopy procentowe aż o 100 punktów bazowych. Dla rynku był to szok, ale przede wszystkim był to szok dla 2 mln kredytobiorców, którzy mają kredyty hipoteczne w naszym kraju - mówił poseł.

Jak dodał, jest w kontakcie z polskimi rodzinami i kredytobiorcami, którzy coraz częściej nie są przygotowani na to, aby przy tak szalejącej inflacji płacić coraz to większą ratę kredytu.

- Jeżeli tych rat nie będą spłacać, jeżeli to są kredyty hipoteczne to po prostu banki będą odbierać im domy, mieszkania - tłumaczył Krzysztof Truskolaski. - Rozmawiałem ludźmi, którzy mówili, że muszą sprzedać swoją nieruchomość, wprowadzić się znowu do rodziców, bo nie dadzą rady ze swojej pensji spłacać tych rat - dodał.

Szalejąca inflacja

Poseł zwrócił uwagę, że stopy zaczęły rosnąć już w październiku 2021 r. z powodu wyższej inflacji.

- Generalnie nie powinniśmy się dziwić, ale działania Rady Polityki Pieniężnej były zdecydowanie spóźnione. Już we wrześniu 2021 r. borykaliśmy się z coraz większą inflacją i było widać na horyzoncie, że z miesiąca na miesiąc będzie ona rosnąć. Ale niestety, Rada Polityki Pieniężnej, a przede wszystkim prezes Narodowego Banku Polskiego bagatelizowali tę sprawę - powiedział Krzysztof Truskolaski.

Przytoczył on wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego z 12 września ubiegłego roku: "Ponieważ my te kraje [zachodnie - przyp. red.] doganiamy i rozwijamy się szybciej niż one. Tak było przed pandemią, tak będzie po pandemii. Tempo wzrostu cen o około 2,5% jest rzeczą naturalną, taki jest też cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego".

- Później prezes przewidywał, że pod koniec roku inflacja dobije do 6%. W listopadzie 2021 r. wynosiła już 7,8%, a w grudniu 8,6%. W styczniu była kolejna zwyżka inflacji i jak wiemy, za marzec inflacja wynosi 10,9%. Oczywiście tę sytuację marcową można tłumaczyć konfliktem zbrojnym u naszego sąsiada, ale jak wytłumaczy się inflację, która tak szybko rosła w zeszłym roku? - zapytał.

Według posła, to przez działania podjęte przez RPP stopy procentowe muszą być teraz tak drastycznie podwyższane.

- Ludzi nie stać na spłatę kredytu i w kolejnym miesiącu może się okazać, że kredytobiorcy będą mieli ogromny problem. Te 11% inflacji to jest dopiero początek, ona pewnie będzie nadal rosła, ale mam nadzieję, że nie - zaznaczył poseł.

Interwencja do premiera

Jak przekazał, według danych ekonomistów wzrost rat kredytów od kwietnia 2021 r. do kwietnia 2022 r. wyniósł ponad 50%. Przy czym rosną także ceny mieszkań - w ubiegłym roku za m2 płaciło się w Białymstoku średnio 7 tys. zł, a teraz należy zapłacić 8,5 tys. zł za m2.

Teraz usamodzielnienie się i zakup mieszkanie jest dla młodych ludzi właściwie niemożliwe.

- Według danych Business Insider, jeżeli ktoś zaciągnął kredyt na 400 tys. zł i dotychczas płacił ratę 1,9 tys. zł, będzie płacić w najbliższym czasie ok. 3 tys. zł. Wychodzi na to, że od października 2021 r. będzie to wzrost o 1,1 tys. zł miesięcznie - poinformował Truskolaski.

Dlatego poseł wystosował interwencję poselską do premiera Mateusza Morawieckiego, w której zapytał, jakie działania podejmuje rząd, by zmniejszyć inflację, a także chce się dowiedzieć, czy planowana jest jakakolwiek pomoc rządowa dla kredytobiorców.

- My cały czas jako opozycja proponujemy rozwiązania, składamy projekty ustaw, ale one nawet nie są procedowane. One są zamrażane w zamrażarce i tam leżą. Oczywiście złożymy projekt ustawy, który będzie regulował te kwestie - zapowiedział.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1574 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39