Można zdobyć bezpłatne wejściówki. Powstaje polsko-litewski spektakl

2017.10.31 12:09
Równolegle - w Białymstoku i w Wilnie - trwają przygotowania do premiery spektaklu "Ony". Odbędzie się ona 11 listopada w Wileńskim Teatrze Kameralnym. Spektakl będzie można też obejrzeć w Kownie, Kłajpedzie i Białymstoku.
Można zdobyć bezpłatne wejściówki. Powstaje polsko-litewski spektakl
Fot: Anna Dycha

Wszystko w ramach projektu "Deus Ex Machina", który Białostocki Teatr Lalek realizuje we współpracy z 3 litewskim teatrami: Wileńskim Teatrem Kameralnym, Kowieńskim Teatrem Lalek oraz Teatrem Lalek w Kłajpedzie.

BTL wielokrotnie współpracował z litewskimi artystami. Ta współpraca układała się bardzo dobrze, więc zapadła decyzja, by pójść o krok dalej.

- Poszerzyliśmy krąg twórców, z którymi współpracujemy o aktorów Wileńskiego Teatru Kameralnego. W ten sposób powstaje dwujęzyczny interaktywny spektakl "Ony", który w warstwie językowej i wizualno-muzycznej będzie czytelny zarówno dla polskiej, jak i litewskiej publiczności - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, pomysłodawca i współreżyser spektaklu.

Zabawa słowem i filozoficzna refleksja

Interaktywne przedstawienie powstaje na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej. Dla wszystkich tych, którzy przyzwyczaili się już do tekstów autorki - zabawnych, ciepłych baśni, poprzewracanych do góry nogami, "Ony" może być nie lada niespodzianką. Bo oto mamy baśń poetycką, liryczną – choć nie pozbawioną humoru - opowieść o życiu tytułowego Onego, którego widzowie poznają jako ośmiolatka, a rozstają się z nim u schyłku jego niezwykłego żywota.

Pełna niespodziewanych zwrotów akcji inscenizacja Agnė Sunklodaitė i Jacka Malinowskiego, okraszona klimatyczną muzyką i scenografią autorstwa zadomowionych już w BTL litewskich artystów (Antanasa Jasenki i Giedrė Brazytė) to propozycja dla całej rodziny. Każdy, bez względu na wiek, odnajdzie w niej coś dla siebie - od zaskakujących przygód tytułowego bohatera, przez liczne zabawy słowem, aż po filozoficzną refleksję. W spektaklu występują: Łucja Grzeszczyk, Ryszard Doliński, Michał Jarmoszuk oraz aktorzy Wileńskiego Teatru Kameralnego.

Premiera spektaklu odbędzie się 11 listopada w Wileńskim Teatrze Kameralnym. W następnych dniach - 12 i 14-16 listopada - zostanie on pokazany w Kownie i Kłajpedzie. Przedstawienie można będzie także obejrzeć w Białymstoku. Pokaz przedpremierowy zaplanowano 25 listopada o godz. 18.00 w Białostockim Teatrze Lalek. Bezpłatne wejściówki można rezerwować od 21 listopada telefonicznie lub osobiście w kasie BTL-u. Jedna osoba jest uprawniona do rezerwacji i odbioru maksymalnie dwóch. Wejściówki należy odebrać w kasie w dniach 22-24 listopada. Przewidziany jest też spektakl 26 listopada. Polska premiera (w obsadzie BTL-u) jest zaplanowana na styczeń przyszłego roku.

Nie tylko spektakl, ale też gra planszowa

W ramach projektu odbędą się też spotkania z twórcami przedstawienia, wystawa zdjęć teatralnych wykonanych w technologii 3D oraz cykl zajęć edukacyjnych. Powstanie także gra planszowa, którą przygotowuje grająca w spektaklu "Ony" Łucja Grzeszczyk.

- "Deus Ex Machina" to projekt skierowany zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej sztuki teatralnej i teatru lalek na Litwie, promocja polsko-litewskiej współpracy oraz aktywizacja społeczeństwa do większego uczestnictwa w kulturze. Jednak najważniejszym celem proponowanych przez nas działań będzie wyśmienita wspólna zabawa w rodzinnym gronie - dodaje Karolina Kumpiałowska, koordynator projektu.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1380 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39