Musical "Korczak" - premiera wyjątkowego dzieła pod koniec września

2012.07.05 00:00
Ryszard Horowitz, wybitny polski artysta, jest twórcą plakatu do musicalu "Korczak" Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki. Polska prapremiera tej inscenizacji planowana jest na 29 września, w drugi dzień uroczystej inauguracji nowego gmachu OiFP przy ul. Odeskiej w Białymstoku.
Musical "Korczak" -  premiera wyjątkowego dzieła pod koniec września
Fot: materiały organizatora

Ryszard Horowitz, wybitny polski artysta, jest twórcą plakatu do musicalu "Korczak" Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki. Polska prapremiera tej inscenizacji planowana jest na 29 września, w drugi dzień uroczystej inauguracji nowego gmachu OiFP przy ul. Odeskiej w Białymstoku.

Plakat Ryszarda Horowitza jest utrzymany w szarej tonacji, zupełnie odmiennej od tego, do czego przyzwyczaił nas sam artysta w innych swoich pracach: pełnych barw i eksperymentów z formą i cyfrową fotografią.

Tutaj na pierwszym planie widzimy leżące na polnej drodze duże zdjęcie, portret samego Janusza Korczaka: pomięte, przydeptane - jakby tuż przed chwilą przeszedł po nim spieszący się gdzieś tłum. Na dalszym planie leżą na wpół zakopane w piasku fragmenty dwóch dziecięcych lalek - symbol dramatu człowieka, który choć poświęcił wszystko i tak nie był w stanie uratować tego co było dla niego najważniejsze - swoich małych podopiecznych.

Osobiste przeżycia Horowitza nadają jego dziełu niezwykły wymiar. Jako dziecko przeżył gehennę będącą udziałem wszystkich polskich Żydów w czasie Holokaustu. Przypomnijmy, że urodził się on w 1939 roku. Jako zaledwie kilkulatek był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jest jednym z najmłodszych ocalonych.

Dzisiaj Ryszard Horowitz należy do absolutnej światowej czołówki artystów. Od lat mieszka i tworzy w USA, w tym czasie wypracował swój rozpoznawalny styl, często mocno eksperymentalny. Był pionierem efektów specjalnych w fotografii. Od lat osiemdziesiątych w swoich pracach wykorzystuje możliwości, jakie dają techniki cyfrowe.

Musical o potędze życia

Musical "Korczak" to zjawisko wyjątkowe na współczesnej scenie muzyczno-teatralnej. Polska prapremiera spektaklu, przyjętego owacyjnie w ubiegłym roku na West Endzie, dotknie najczulszej tkanki w historii XX wieku - tematyki Holokaustu. Roberto Skolmowksi, reżyser musicalu i dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, pragnie jednak mówić o zagładzie w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka.

Musical został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka. Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki posiada dwuletnią licencję, która daje instytucji wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych. W czerwcu tego roku został też objęty honorowym patronatem UNESCO, jako pierwsza od wielu lat inscenizacja w Polsce.

Brytyjski pierwowzór musicalu "Korczak" Nicka Stimsona i Chrisa Williamsa został wyprodukowany przez Theatre Royal Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre. Zyskał wielkie uznanie krytyków i publiczności. Wśród entuzjastycznych opinii na temat wydarzenia, ukazały się między innymi takie: "Poruszająca i niesamowita historia", "Triumf nadziei nad śmiercią", "Podnoszący na duchu". Ten artystyczny mariaż okazał się niezwykle owocny - "Korczak" określany jest mianem spektaklu muzycznego o najwyższych walorach artystycznych.

W rolę Janusza Korczaka wcielą się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie - Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne obejmie Tadeusz Płatek, autorem scenografii będzie Paweł Dobrzycki - jeden z najbardziej uznanych scenografów.
Do udziału w musicalu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Najbliższe, przedpremierowe wykonanie "Korczaka" odbędzie się 5 sierpnia podczas koncertu ,w pobliżu obozu zagłady w Treblince. Dokładnie w 70 rocznicę śmierci Janusza Korczaka w tym miejscu.

więcej o musicalu na oficjalnej stronie: http://www.korczakmusical.com/

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1905 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39