Musical "Korczak". Wielka przypowieść o potędze życia

2012.09.26 00:00
Po ubiegłorocznym sukcesie na londyńskim West Endzie już 29 września 2012 roku w premierowym przedstawieniu musical "Korczak" zostanie zaprezentowany publiczności Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki, w drugim dniu inauguracji nowego gmachu tej instytucji przy ul. Odeskiej w Białymstoku.
Musical "Korczak". Wielka przypowieść o potędze życia
Fot: materiały Opery i Filharmonii Podlaskiej

Jest to oparta na faktach muzyczna opowieść o Januszu Korczaku - lekarzu, pedagogu, działaczu społecznym, który przed wybuchem II wojny światowej prowadził w Warszawie kilka sierocińców. W czasie okupacji przeniesiono go wraz z podopiecznymi do getta, a następnie, w sierpniu 1942 roku, wywieziono do obozu w Treblince.

W spektaklu reżyserowanym przez Roberto Skolmowskiego i z muzyką Chrisa Willimasa historia śmierci Korczaka i jego podopiecznych nabiera nowego wymiaru. Korczakowi przyglądamy się z bliska, słuchamy opowiadanych przez niego historii, poznajemy świat jego pragnień, marzeń i lęków. Przedstawione są tu także historie jego podopiecznych: przyjaźni Izaka i Buly, jako dzieci nierozłącznych, których bezpowrotnie rozdzieliła wojna, czy wzruszającą historię wielkiej miłości katolika Marka i Żydówki Gołdy.

"Korczak" to przede wszystkim przypowieść o potędze życia. I tak jak sam wielki lekarz i pedagog jako swoje credo zawodowe wymieniał: "prawo dziecka do śmierci, prawo dziecka do dnia dzisiejszego, prawo dziecka, by było tym, czym jest", tak też twórcy spektaklu muzycznego dają sobie prawo przedstawienia Janusza Korczaka i jego podopiecznych jako ludzi pełnych pasji, życia, niewolnych od wad, ale często pełnych humoru, choć także kłótliwych, obrażalskich - dla których ważne były te same wartości co i nam, kilkadziesiąt lat później: miłość, przyjaźń, zapewnienie swojej rodzinie jak najlepszych warunków życia.

Już teraz doceniają to wydarzenie najwybitniejsze osoby życia publicznego zarówno w Polsce jak i na świecie. Musical "Korczak" jest też pierwszą od lat polską inscenizacją, którą swoim patronatem objęło UNESCO. A Ryszard Horowitz, jeden z najwybitniejszych na świecie artystów, który jako dziecko przeżył gehennę Holokaustu i był więźniem obozu w Auschwitz - jest twórcą plakatu do białostockiego musicalu.

Reżyserem polskiej wersji spektaklu jest dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. W projekcie towarzyszą mu znani polscy artyści - śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielają się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie - Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Płatek, autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki - jeden z najbardziej uznanych scenografów. Do udziału w spektaklu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Pracę nad polską inscenizacją poprzedziła wnikliwa analiza materiałów źródłowych związanych z postacią Janusza Korczaka, jego twórczością i działalnością. Spektakl muzyczny został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka. Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki posiada dwuletnią licencję, która daje instytucji wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.

Jesteśmy patronem medialnym musicalu "Korczak".

Więcej: "Korczak" - polska premiera

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1166 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39