Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jej celem jest docenienie najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach. Muzeum Pamięci Sybiru ma więc powody do świętowania - uzyskania tej nagrody pogratulował placówce we wtorek (19 grudnia) prezydent Białegostoku.
– Zawsze marzyłem o tym, aby to muzeum było instytucją na europejskim, a nawet światowym poziomie. Dziś jestem dumny z tego, co reprezentuje i jaką działalność prowadzi Muzeum Pamięci Sybiru. Gratuluję całemu zespołowi i wszystkim, dzięki którym placówka tak dynamicznie się rozwija – powiedział Tadeusz Truskolaski.
To wielki zaszczyt dla białostockiej placówki
Muzeum Pamięci Sybiru jest placówką, której głównym zadaniem jest upamiętnianie, badanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o losach osób zesłanych na Syberię. Decyzja Rady Europy w sprawie laureata Nagrody Muzealnej Rady Europy 2024 roku, wybranego przez Komitet Kultury, została ogłoszona we wtorek (5 grudnia), na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE). Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Portimao w Portugali w dniach 1-4 maja 2024 roku.
Nagrodą Muzealną Rady Europy wyróżniane są muzea, które wnoszą znaczący wkład w zrozumienie europejskiego dziedzictwa kulturowego, promowanie poszanowania praw człowieka i demokracji, łączenie kultur, pokonywanie granic społecznych i politycznych, poszerzanie wiedzy zwiedzających oraz zgłębianie idei obywatelstwa demokratycznego. Białostockie muzeum zostało zgłoszone do nagrody z inicjatywy posła Krzysztofa Truskolaskiego.
– To dla nas wielki zaszczyt. Otrzymane wyróżnienie potwierdza naszą misję tworzenia europejskiej instytucji, poświęconej historii i pamięci obywateli polskich zesłanych na Sybir. Traktujemy tę nagrodę jako dowód, że idziemy w dobrym kierunku. Już teraz jesteśmy mentorem dla innych muzeów w kraju i za granicą. I cały czas się rozwijamy, aby być placówką na miarę XXI wieku – podkreślił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński.
Sybiracy również doceniają pracę muzeum
Podczas spotkania w Muzeum Pamięci Sybiru obecni byli także Sybiracy i przedstawiciele organizacji sybirackich.
– Sybiracy przyłączają się do tych gratulacji i bardzo są wdzięczni, że wszystkie nasze pamiątki zostały zabezpieczone w tym muzeum. Cały czas współpracujemy i bardzo za te wspaniałe kontakty dziękuję – powiedziała Jolanta Hryniewicka, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków.
Muzeum Pamięci Sybiru, samorządowa instytucja kultury Białegostoku, zostało utworzone 1 stycznia 2017 r. Jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI w. aż do połowy XX w. byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada historie jeńców, więźniów, zesłańców i deportowanych. Stworzone przez Miasto Białystok muzeum zostało oficjalnie otwarte 17 września 2021 r., w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Placówka prowadzi także działalność naukową.
24@bialystokonline.pl