Muzeum Sybiru wyróżnione. "To jedna z najbardziej prestiżowych nagród w historii miasta"

2024.04.18 11:02
Muzeum Pamięci Sybiru zostało docenione kolejny raz. Statuetkę – rzeźbę autorstwa Joana Miró, odebrali w Strasburgu poseł Krzysztof Truskolaski, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Muzeum Sybiru wyróżnione. "To jedna z najbardziej prestiżowych nagród w historii miasta"
Fot: UM Białystok

Białostockie muzeum otrzymało najstarsze wyróżnienie dla placówek muzealnych w Europie

Oficjalne wręczenie tytułu odbyło się 16 kwietnia w Ratuszu w Strasburgu. Uczestniczyli w nim poseł Krzysztof Truskolaski, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

– Muzeum Pamięci Sybiru w Białystoku pokazuje coś, czego nie wolno zapomnieć. Przymusowe deportacje tysięcy ludzi zmieniły nieodwracalnie ich życie, niektórzy je nawet stracili – mówił Joan Roca i Albert, historyk, urbanista i dyrektor Muzeum Historii Miasta Barcelony, podczas posiedzenia Komisji Kultury Rady Europy w Pałacu Europy w Strasburgu.

Z inicjatywy posła RP, członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Krzysztofa Truskolaskiego do nagrody na 2024 rok zostało zgłoszone białostockie Muzeum Pamięci Sybiru. Decyzja Rady Europy w sprawie laureata Nagrody Muzealnej Rady Europy 2024 roku, wybranego przez Komitet Kultury, została ogłoszona 5 grudnia 2023 roku.

Duma i prestiż

Nagroda Muzealna Rady Europy przyznawana jest od 47 lat. To najstarsze i najbardziej znaczące wyróżnienie w Europie dla placówek muzealnych, które są uznawane za szczególnie istotne dla dziedzictwa, tożsamości i wspólnotowości Europy. Co roku kandydatury mogą składać nowe muzea lub te, które stworzyły lub znacznie rozbudowały wystawę stałą. Ocenia je Komitet ds. Kultury, Nauki, Edukacji i Mediów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

– To jedna z najbardziej prestiżowych nagród, jakie otrzymało miasto Białystok w swojej historii. To docenienie w skali całej Europy naszego Muzeum Pamięci Sybiru i tego, co robimy w tej placówce – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1362 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39