Muzeum Wojska rozkręca Białystok. Ambitne plany placówki na 2012 r.

2012.01.17 00:00
Co najmniej 3 duże wystawy czasowe, kolejna wystawa stała, prowadzenie stowarzyszenia, organizacja marszu sybiraków, kierowanie wolontariatem oraz dziesiątki projektów warsztatowych, edukacyjnych i kulturalnych skierowanych do mieszkańców Białegostoku w każdym wieku. Muzeum Wojska przedstawiło ambitne plany na 2012 rok.
Muzeum Wojska rozkręca Białystok. Ambitne plany placówki na 2012 r.
Fot: ESD
Sylwia Trzeciakowska, Robert Sadowski i Anna Danilewicz przedstawili plany Muzeum Wojska na 2012 r.

Rozwijamy się
- W 2011 roku odwiedziło nas 22 tysiące zwiedzających. Nie jest to może porażający wynik w porównaniu z takimi gigantami jak Muzeum Powstania Warszawskiego, ale gdy weźmiemy pod uwagę, że w 2009 roku było ich 13 tysięcy to mamy wzrost prawie o 50 procent - cieszy się dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku, Robert Sadowski.

Sadowskiemu, prowadzącemu od niespełna dwóch lat miejską placówkę, udało się ożywić mocno skostniałą instytucję. Podsumowując miniony rok chwali się jednak nie tylko frekwencją (11 listopada do muzeum przy ul. Kilińskiego przyszło ponad tysiąc osób!). Została przebudowana kolejna sala wystawiennicza, w której stanęła ekspozycja poświęcona wojsku polskiemu w latach 1956-2010, zorganizowano 60 imprez - spektakli, koncertów i projekcji filmów.

Nowe wystawy czasowe
Na 2012 r. Muzeum Wojska planuje otwarcie 2 dużych wystaw czasowych. Pierwsza, której inaugurację zapowiedziano na 10 lutego - w 72. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir - zostanie poświęcona historii syberyjskich zesłań sięgających XVIII w.

- Będzie to wystawa multimedialna - zapowiada Sylwia Trzeciakowska, przygotowująca ekspozycję. Jak wyjaśnia znajdzie się na niej 30 relacji z Syberii w wersji wideo i audio. Ponadto zostaną zaprezentowane pamiątki zesłańców, które w depozycie białostockiej placówce przekazał Ośrodek Karta, wśród nich m.in. rysunki czy talie kart.

W inną rocznicę - ataku Niemiec na ZSRR w 1941 r. - zwiedzający poznają historię białostockiego lotniska, zajętego w czasie II wojny światowej przez hitlerowców.

- Myślę, że będzie to ciekawa wystawa pokazująca historię Białegostoku przez pryzmat lotniska na Krywlanach - ocenia Sadowski.
W jej ramach będzie przedstawiona nie tylko wizualizacja aeroportu sprzed 70 lat, ale również jego wojenne relikty, modele samolotów czy historie personelu.

Trzecia atrakcyjna wystawa czasowa opowie o historii rugby.
- Wojsko często inicjowało dyscypliny sportowe, stąd nasze zainteresowanie tematem - wyjaśnia Anna Danilewicz z Muzeum.
Wystawa ukaże unikalne materiały graficzne i wideo, nieeksponowane do tej pory w Polsce (pochodzące z Francji, Nowej Zelandii) i niedostępne w internecie. Towarzyszyć jej będzie mecz rugby, organizowany przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa, w którym zagrają osoby niepełnosprawne oraz drugi - według historycznych zasad, w dawnych strojach, ze starą piłką.

Nowa sala
- Planujemy rozpocząć prace w trzeciej sali przebudowując wystawę stałą - zdradza kolejne plany swojej instytucji dyrektor Sadowski, ale zaznacza, że ich termin będzie zależał od tego czy placówka dostanie granty z ministerstwa kultury.

Ekspozycja będzie poświęcona wojsku polskiemu w latach 1914-1939. Zostanie tu też szerzej przedstawiony garnizon Białystok i jego udział w życiu miasta. Wystawa nt. oręża polskiego w czasach najdawniejszych ma zaś być w okrojonej wersji przeniesiona do Sali Rycerskiej na parterze.

Współpraca z Sybirakami
W tegorocznych planach Muzeum Wojska jest ponadto aktywne włączenie się w organizację Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Zostanie przygotowana jego część artystyczna oraz międzynarodowe sympozjum naukowe.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy przy placówce zacznie działać również Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru, które będzie stopniowo przejmowało zadania Związku Sybiraków.

Działalność edukacyjna
W tym roku instytucja zaplanowała realizację 12 nowych projektów edukacyjnych na ponad 30 tematów. Będą one skierowane do młodych ludzi w każdym wieku - od przedszkolaka po ucznia szkoły ponadgimnazjalnej. Ponadto odbędą się warsztaty dla nauczycieli oraz adresowane do mam interesujących się historią wojskowości w jej "rodzinnym" ujęciu.

Najbliższe 12 miesięcy to również kontynuacja projektów wolontariackich. Muzealnicy mają zamiar nadal korzystać z pomocy ponad 20 stale współpracujących z nimi wolontariuszy, którzy w placówce nabywają nie tylko doświadczenie, ale również realizują swoje pasje.

Otwarte na niepełnosprawnych
Muzeum Wojska w Białymstoku otworzy się w tym roku szerzej także dla niepełnosprawnych. Do tej pory było przyjazne osobom niewidzącym. Dzięki audiodeskrypcji mogą one zwiedzać dwie wystawy stałe, a już niedługo opisana zostanie kolejna.

Teraz, pomimo piętrowej przestrzeni wystawienniczej i wąskim schodom, placówka będzie lepiej przystosowana do wizyt zwiedzających poruszających się na wózkach inwalidzkich. W grudniu zakupiono specjalne urządzenie - schodołaz, dzięki któremu niepełnosprawni będą mogli dostać się na piętro muzeum.

E.S.

1023 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39