Muzyka organowa z całego świata

2008.07.09 00:00
Stulecie organów w białostockie farze to główne hasło tegorocznych Katedralnych Koncertów Organowych. Ich XIII edycja rusza w piątek.

- Pochodzący z 1908 roku instrument jest największy w północno-wschodniej Polsce - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Józef Kotowicz, muzyk i pedagog, kierownik artystyczny imprezy. - Organy były przebudowywane w latach 50., ale w całości zawierają poprzedni instrument.

Cykl 8 koncertów (co tydzień w piątek) wypełni muzyka w wykonaniu wysokiej klasy artystów. Rozpocznie go występ Jean Randall ze Stanów Zjednoczonych, który wykona muzykę francuską i amerykańską. Tydzień później, 18 lipca, zagra czołowy polski organista Józef Serafin. - 25 lipca wystąpi Stanislav Surin, artysta ze Słowacji. Należy do młodego pokolenia artystów. Działa prężnie i propaguje muzykę organową w swoim kraju - opowiada Kotowicz. Wykona on muzykę barokową, m.in. Bacha oraz romantyczną i pochodzącą z XX wieku. Natomiast 8 sierpnia w białostockiej farze będzie okazja do bliższego poznania muzyki skandynawskiej. Usłyszymy szwedzki duet Elisabet Stenson (organy) i Olov Wimark (puzon).

Po raz pierwszy w Białymstoku wystąpi Marek Kudlicki. Na co dzień mieszka w Wiedniu i jest organistą tamtejszej filharmonii. Zagra utwory od Bacha, przez Brahmsa i Mendelssohna, kończąc na współczesnych utworach polskich. Przedostatni występ da koreańska organistka Shin-Ae Chun mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. I tu ciekawostka - oprócz stopnia doktorskiego z muzyki organowej posiada też dyplom studiów pielęgniarskich. Białostockie koncerty 29 sierpnia zakończy galowy występ Józefa Kotowicza z towarzyszeniem Chóru Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją Edwarda Kulikowskiego. Kotowicz nieprzypadkowo na ten koncert wybrał utwór Mieczysława Surzyńskiego. - To właśnie Surzyński odbierał katedralne organy w 1908 roku. Widnieje na nich jego podpis - wyjaśnia.

Tradycyjnie jeden z recitali (1 sierpnia dadzą go skrzypaczka Anna Staniak - Bagnowska i organista z Danii Helge Gramstrup) odbędzie się w Starym Kościele. - Są tam unikatowe, zabytkowe organy o ciekawym brzmieniu - tłumaczy Kotowicz. Po koncercie będzie okazja zwiedzenia podziemi Starego Kościoła m.in. z grobem Izabeli Branickiej.

Cykl koncertów katedralnych jest częścią Podlaskich Koncertów Organowych. Muzyka organowa rozbrzmiewać będzie również w kościele p.w. św. Ojca Pio w Białymstoku oraz w Hajnówce, Różanymstoku i Łapach. Bilety do katedry kosztują 7 zł (będzie można również nabyć płyty i okolicznościowe foldery). Na pozostałe koncerty wstęp jest wolny.

andy

912 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39