My Głusi. Wstęp na spektakl jest wolny

2019.11.21 10:20
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem" zaprasza na niezwykły spektakl "My Głusi" z udziałem osób niesłyszących, inspirowany historią tej społeczności, ich tożsamością kulturową i dziedzictwem.
My Głusi. Wstęp na spektakl jest wolny
Fot: Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem"

"My Głusi" to projekt edukacyjno-kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem". W efekcie warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów - Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące - powstał niezwykły pokaz finałowy pn. "My Głusi", którego inspiracją jest historia, tożsamość kulturowa i językowa oraz dziedzictwo społeczności Głuchych.

W ramach realizacji projektu niesłyszący uczestnicy za pomocą dobrze im znanych form ekspresji, czyli teatru formy, pantomimy, teatru cieni oraz poezji migowej otworzą drzwi do świata Kultury Głuchych, rzucą światło na dotychczas ukryty i tajemniczy "świat ciszy", podejmą próbę opowiedzenia czegoś o sobie, przełamania stereotypów, ukazania najważniejszych dla nich spraw i wydarzeń z ich historii w sposób, w jaki je sami widzą i czują.

Głusi to społeczność zbliżona w swojej strukturze do mniejszości etnicznej. Ich "mała ojczyzna" wyraża się poprzez własny język, kulturę, historię, są bardzo dumni ze swojej tożsamości. Finałowy pokaz będzie wspaniałą okazją, by wniknąć w tak niezbadany teren, jakim jest Kultura Głuchych, by najzwyczajniej zwrócić się w stronę drugiego człowieka.

Spektakl zostanie opowiedziany "poza słowami" - językiem gestu, niewymagającym tłumaczenia, wyobraźni, emocji, dzięki czemu będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nieznających języka migowego.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy - Łukasz Prokopowicz i Marcin Mickiewicz, którzy podczas występu będą grali na żywo. Spektakl zostanie zaprezentowany w dniach 25 i 26 listopada o godz. 18.00 na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek. Wstęp jest wolny.

Projekt jest dofinansowany ze środków Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Portal BiałystokOnline jest jego patronem medialnym.

Zobacz też: Spektakl "My Głusi"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

744 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39