Na drodze leży bruk z lat 60. A co dzień jeżdżą tędy okoliczni mieszkańcy i turyści

2022.12.19 16:55
Droga w Szostakach leży w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego, biegnie po bardzo trudnym terenie. Wykorzystywana przez okolicznych mieszkańców, ale też turystów trasa doczeka się przebudowy.
Na drodze leży bruk z lat 60. A co dzień jeżdżą tędy okoliczni mieszkańcy i turyści
Fot: UMWP

– Jest to droga o tyle skomplikowana, że leży na samym wale doliny Biebrzy. Teren jest trudny, bo jest to teren biebrzański, gleby są tu w większości torfowo-murszowe. Droga często ulega uszkodzeniom, zwłaszcza podczas nawalnych deszczy – tak drogę w Szostakach opisuje Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

Droga w tej chwili jest pokryta brukiem, który od lat 60. minionego stulecia nie był wymieniany. A tymczasem jej przebieg, urokliwe położenie w samej otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego nad rzeką Biebrzą to powody, dla których wybierają ją nie tylko mieszkańcy gminy, ale i przyjezdni.

– Można powiedzieć, że jest to droga strategiczna, jeśli chodzi o turystów przyjeżdżających nad rzekę, aby korzystać z walorów Biebrzy i Parku Biebrzańskiego. Bezpośrednio w odległości około 200-300 metrów od drogi leży rzeka – zaznaczał burmistrz.

Trasa stanie się bardziej komfortową w 2023 r. Zostanie wtedy przebudowane ponad 350 mm drogi, jej newralgiczny odcinek w samej miejscowości wraz z podjazdem od strony rzeki.

Inwestycja będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Burmistrz Jedwabnego i wicemarszałek województwa odpowiedzialny za inwestycje drogowe w regionie Marek Olbryś już podpisali umowę o dofinansowanie.

Droga w Szostakach jest jednym z 36 przedsięwzięć dofinansowanych z tego programu. Pisaliśmy o tym: 36 podlaskich dróg przejdzie remont.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

972 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39