Na Krywlanach sprzedano kolejne działki. Kim są nowi inwestorzy?

2021.04.29 15:15
W czwartek (29.04) prezydent Tadeusz Truskolaski wraz ze swoim zastępcą Zbigniewem Nikitorowiczem poinformowali o nowych inwestorach w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSSE). Aktualnie ogłoszonych jest 7 przetargów na kwotę niemal 30 mln zł.
Na Krywlanach sprzedano kolejne działki. Kim są nowi inwestorzy?
Fot: Dawid Gromadzki /UM Białystok

Sprzedano w sumie 8 działek

- Tylko w tym roku sprzedaliśmy pięciu inwestorom 8 działek za ponad 31 mln zł o łącznej powierzchni 19,38 ha - informuje prezydent Tadeusz Truskolaski.

Nieruchomości będą przeznaczone na działalność produkcyjną i usługową wraz z obiektami towarzyszącymi.

- Ubiegły rok był rokiem posuchy. Inwestorzy wstrzymywali się ze względu na epidemię, ale ten obecny rok świadczy o tym, że Białystok jest bardzo dobrym miejscem do inwestowania. Jest tutaj dobry zasób jeżeli chodzi o pracowników, jest przyjazne otoczenie ze strony władzy samorządowej, dlatego inwestorzy podejmują takie decyzje. Być może w tym lub w przyszłym roku cała SSSE na Krywlanach może wypełnić się nowymi podmiotami gospodarczymi. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy będą mogli liczyć na nowe miejsca pracy - uważa wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz.

Pierwszy przetarg 12 lutego wygrała firma Cezar, która kupiła działkę o powierzchni ponad 2,5 ha za 5,4 mln zł. 16 lutego odbyły się dwa przetargi - firma Cube ID kupiła dwie działki o łącznej powierzchni niemal 6 ha za ponad 9,2 mln zł, a firma Apoz kupiła działkę o powierzchni niemal hektara za 1,1 mln zł. Więcej o planach firm Cezar, Cube ID i Apoz: Miasto sprzedało kolejne działki.

- Aktualnie jest ogłoszonych siedem przetargów w ramach strefy i parku naukowo-technologicznego o łącznej powierzchni 17 ha na kwotę prawie 30 mln zł - dodaje.

"Białystok ma silny e-commerce"

19 lutego firma Paulina Łukjaniuk kupiła działkę o powierzchni 1,3 ha za 1,9 mln zł.

- Chciałbym podkreślić, że Białystok ma bardzo silny e-commerce, który jest słynny na całą Polskę. Jesteśmy taką małą firmą, która się prężnie rozwija - stwierdza właściciel marki "Spod igły i nitki" Sławomir Łukjaniuk. - Na zakupionym gruncie planujemy przede wszystkim wybudować centrum logistyczne z powierzchnią magazynową ok. 6 tys. m2 i przestrzenią biurową o łącznej powierzchni ok. 1,1 tys. m2 - dodaje.

W tej chwili zatrudniają ok. 15 pracowników, natomiast w ciągu dwóch latach w których planowane jest oddanie obiektu do użytku szacują, że zatrudnienie wzroście o przynajmniej 80%.

- Białystok jest od dłuższego czasu świetnie skomunikowany z resztą Polski, co też powoduje, że nasza przewaga w postaci zaopatrzenia jest lepiej położona niż powiedzmy 5 lat temu - podkreśla właściciel firmy.

Danwood zakupił 8,8 ha

27 kwietnia firma Danwood kupiła 3 działki za 13,5 mln zł. W ciągu niecałych dwóch lat na tym terenie firma planuje wybudować oraz uruchomić fabrykę domów modułowych.

Danwood to pochodzący z Bielska Podlaskiego producent domów gotowych. Firma wygrała przetarg na zakup terenu o łącznej powierzchni 8,8 ha zlokalizowany na Krywlanach, gdzie do roku 2023 powstanie fabryka domów modułowych.

Dzięki inwestycji w nową fabrykę Danwood będzie mógł produkować 2,5 tys. domów rocznie. Firma zatrudnia obecnie ponad 2,2 tys. pracowników, natomiast dzięki nowej lokalizacji pracę znajdzie na początek ponad 250 osób.

Zamiast strefy inwestycyjnej miało być osiedle mieszkaniowe

- Były takie pomysły sprzed mojej kadencji, żeby wybudować tam osiedle mieszkaniowe. Przychód jednorazowy byłby znaczenie większy, natomiast rolą miasta jest nie tylko prosta sprzedaż i szybki przychód, ale właśnie tworzenie warunków i perspektyw do działalności gospodarczych - mówi prezydent.

Podkreśla, że tereny pod mieszkaniówkę sprzedaje się raz, a tu każdego roku będą wpływały podatki do budżetu.

- Białystok rozwija się również pod względem gospodarczym, przemysłowym. Jest to także dobra decyzja dla młodzieży, żeby tu przyjeżdżała i miała możliwości osobistego i finansowego rozwoju - podsumowuje Tadeusz Truskolaski.

Podstrefa Białystok SSSE utworzona w 2008 r. i rozszerzona w 2015 r. obejmuje łącznie obszar o powierzchni ponad 94 ha. Pierwszy zakład został uruchomiony w 2012 r. Według stanu na koniec 2020 r. wartość zrealizowanych tam inwestycji wyniosła ok. 690 mln zł. Funkcjonujące firmy zatrudniają ponad 1,4 tys. osób. Obecnie na terenach inwestycyjnych w Podstrefie Białystok SSSE funkcjonuje 21 przedsiębiorców.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1338 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39