Na niebie pojawi się ostatnia pełnia tego roku. Tym razem Zimowego Księżyca

2021.12.18 07:16
Weekend w Białymstoku zapowiada się na dość pochmurny i mokry. Termometry średnio wskażą 4°C. Przez oba dni biomet będzie niekorzystny.
Na niebie pojawi się ostatnia pełnia tego roku. Tym razem Zimowego Księżyca
Fot: Malwina Witkowska

Sobota z opadami śniegu

Pierwszy dzień weekendu zapowiada się na zimny i mokry. Synoptycy zapowiadają lekkie opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Dominować będzie zachmurzenie pokrywające 90-100 proc. nieba. Wilgotność powietrza w granicy 88 proc.

Termometry w ciągu dnia wskażą 4°C. W nocy temperatura spadnie do -1°C.

Wiatr dość silny, powieje z zachodu ze średnią prędkością 25 km/h, w porywach do 50 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1024 hPa. Biomet będzie niekorzystny.

Słońce wzeszło o godz. 7.37, astronomiczne południe będzie o godz. 11.23, a zachód o godz. 15.10. Długość dnia wyniesie zatem 7 godzin i 33 minuty, a długość nocy 16 godzin i 27 minut.

18 grudnia to 352. dzień roku, do końca 2021 r. pozostało 13 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Międzynarodowy Dzień Migrantów, Dzień Języka Arabskiego.

Pełnia Zimowego Księżyca

Przed nami ostatnia pełnia Księżyca w roku. Każda nosi swoją niezwykłą nazwę, która wiąże się z wierzeniami, porami roku lub innymi zjawiskami. W grudnia najpopularniejszą nazwą jest Pełnia Zimnego Księżyca, która wiąże się z ciemnymi i długimi nocami, które w grudniu były szczególnie budzące trwogę. Wszechobecny mróz sprawiał, że pełnia Księżyca w ostatnim miesiącu roku wydawała się być jeszcze bardziej złowieszcza.

Inne określenia na grudniową pełnię Księżyca to Pełnia Długich Nocy, Dębowa Pełnia, Wierny Księżyc, Księżyc przed Jul.

Grudniowa pełnia Księżyca swoje apogeum osiągnie 19 grudnia - w całej okazałości będziemy mogli podziwiać go dokładnie o godz. 5.37. Skutki tej pełni Księżyca możemy jednak zacząć odczuwać już dzień wcześniej, czyli 18 grudnia. Wówczas możemy stać się nerwowi, mniej panujący nad sobą, a ponadto pełnia przyczynia się do tego, że jesteśmy bardziej skłonni do wybuchu agresji lub odwrotnie - mamy spadek nastroju i depresyjne myśli.

Jaka będzie niedziela?

W stolicy województwa podlaskiego niedziela będzie dość pochmurna i mokra. Może popadać zarówno deszcz, jak i lekki śnieg. Na przejaśnienia nie ma raczej co liczyć, niebo zostanie zdominowane przez całkowite zachmurzenie. Wilgotność powietrza będzie nieco niższa, wyniesie 68 proc.

W niedzielę termometry wskażą co najwyżej 5°C, choć odczuwalna może być nawet na poziomie zera. Noc już lekko na minusie, synoptycy prognozują do -2°C.

Wiatr północno-zachodni, dość porywisty, powieje ze średnią prędkością 40 km/h, momentami nawet do 75 km/h. Ciśnienie nieco niższe niż w sobotę, wyniesie 1005 hPa. Warunki biometeorologiczne kolejny dzień z rzędu będą niekorzystne.

Wschód słońca nastąpi o godz. 7.38, astronomiczne południe o godz. 11.24, a zachód słońca o godz. 15.11. Dzień zatem potrwa 7 godzin i 33 minuty.

19 grudnia to 353. dzień roku, do końca 2021 r. pozostało 12 dni. Według kalendarza świąt nietypowych jest to Dzień wiecznie zielonych roślin.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

822 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39