Na niebie pojawi się pełnia Księżyca Jesiotrów

2022.08.12 07:41
Piątek, ostatni dzień roboczy przed długim weekendem będzie znacznie cieplejszy niż minione dni tygodnia. Ponadto w nocy można będzie obserwować pełnię superksiężyca.
Na niebie pojawi się pełnia Księżyca Jesiotrów
Fot: Malwina Witkowska

Piątek w Białymstoku zapowiada się na gorący i suchy - synoptycy nie prognozują opadów deszczu. Na niebie może pojawi się umiarkowane zachmurzenie pokrywające od 40 do 50 proc. jego powierzchni. Mimo to dominować będą chwile pełne słońca, które ma poświecić przez 10 godzin. Wilgotność powietrza będzie w granicy 47 proc.

Z każdym dniem robi się coraz goręcej. Temperatura wyniesie nawet 26°C, choć odczuwalna sięgnie 27°C. Nocą termometry wskażą maksymalnie 16°C.

Wiatr wschodni powieje ze średnią prędkością 14 km/h, w porywach do 25 km/h. Ciśnienie atmosferyczne umiarkowane, wyniesie 1022 hPa. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Wschód słońca nastąpił o godz. 5.03, astronomiczne południe będzie o godz. 12.32, a zachód o godz. 20.01. Długość dnia wyniesie zatem 14 godzin i 58 minut, a noc potrwa 9 godzin i 2 minuty.

Tego dnia na niebie pojawi się pełnia Księżyca Jesiotrów. Kulminacja tego zjawiska będzie mieć miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia o godz. 3.36. Co ciekawe, w każdym miesiącu pełnia ma swoją własną nazwę. Północnoamerykańskie plemiona rybackie nadały sierpniowej pełni nazwę od licznego występowania jesiotrów właśnie w tym miesiącu. W sierpniu pojawiają się także nazwy: Czerwona Pełnia, Zbożowa Pełnia lub Pełnia Zielonej Kukurydzy.

Sierpniowy Księżyc będzie wyjątkowy choćby z uwagi na to, że będzie ostatnim tegorocznym superksiężycem - osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi, dzięki czemu znacznie łatwiej obserwować jego jasną tarczę. Osoby, które lubią ekscytować się takimi zjawiskami, na pewno bez najmniejszego problemu poświęcą noc na wpatrywanie się w niebo. Pełnia najlepiej będzie widoczna z terenów poza miastem, oddalonych od zabudowań i latarni ulicznych. Choć można ją oglądać gołym okiem, to dla lepszych wrażeń warto wyposażyć się w lornetkę.

Ponadto oprócz naszego naturalnego satelity, na niebie będzie można obserwować spadające gwiazdy. Perseidy 2022 to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów pojawiających się na niebie od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. W tym roku najwięcej spadających gwiazd obserwować będzie można właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia.

12 sierpnia to 224. dzień roku, do końca 2022 r. pozostało 141 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Międzynarodowy Dzień Młodzieży, Dzień Pracoholików, Światowy Dzień Słonia. Tego dnia imieniny obchodzą: Klara, Lech, Anicet, Aniceta, Bądzsław, Cyriak, Digna, Eunomia, Euzebiusz, Fotyn, Herkulan, Hilaria, Innocenty, Joanna, Julian, Julianna, Largus, Leonida, Łukasz, Makary, Wiktoria.

Przysłowie na dziś: "Od świętej Klary są już ładne dary".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

673 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39