Na Rynku Kościuszki stanęła wystawa "Sprawiedliwość"

2022.10.19 15:54
W środę (19.10) na białostockim Rynku Kościuszki oficjalnie otwarta została wystawa "Sprawiedliwość". W wydarzeniu wzięli udział m.in. prokurator Katarzyna Kwiatkowska, sędzia Paweł Juszczyszyn, czy sędzia Dorota Zabłudowska.
Na Rynku Kościuszki stanęła wystawa "Sprawiedliwość"
Fot: Malwina Witkowska

Wystawę można oglądać do 4 listopada

Na Rynku Kościuszki w Białymstoku oficjalnie otworzono wystawę "Sprawiedliwość" autorstwa Piotra Wójcika. Jest to wystawa o sędziach, prokuratorach, adwokatach walczących o prawo do sprawiedliwości dla nas.

Organizatorami wystawy – oprócz prezydenta i autora zdjęć – są również Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Stowarzyszenie Sędziów Themis i Stowarzyszenie KOD Region Podlaski. Wszyscy wspólnie z prawnikami chcieli pokazać to, co się naprawdę dzieje w praworządności. Wystawa ta objeżdża różne miejsca w Polsce już od maja 2021 r.

- Dzięki staraniom wielu osób, trafiła wreszcie do Białegostoku - powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. - Na tych fotografiach znajduje się 26 niezłomnych i sprawiedliwych, którzy nie ugięli się represjom, które ich dotknęły w różnych miejscach. A przecież walczą o to, aby w Polsce panował porządek prawny, aby był trójpodział władzy i praworządność.

Jak dodał, brak praworządności wszystkich Polaków bardzo drogo kosztuje.

- Bardzo cieszę się, że są z nami tacy znamienici goście, bohaterowie XXI wieku, którzy są na pierwszej linii frontu. Ich sumienie i ich przysięga nie pozwala na to, żeby uginać się pod presją władz i żeby wydawać wyroki, które są dobre dla władzy, a nie dobre dla sprawiedliwości - podkreślił włodarz miasta.

Wystawa znajduje się naprzeciwko pomnika marszałka Piłsudskiego i można ją oglądać do 4 listopada.

Zasada kija i marchewki

- Cieszę się, że wystawa niezłomnych sędziów, adwokatów i prokuratorów jest przedstawiona w Białymstoku - stwierdziła prokurator Katarzyna Kwiatkowska.

Jej zdaniem, obecna władza stosuje dyskryminacyjny legalizm wobec polskich obywateli - ci, którzy są związani z władzą, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności karnej.

- Wspieramy również sędziów, którzy walczą o przestrzeganie zasady trójpodziału władzy i praworządności. Nikt nam - prokuratorom - nie zabierze honoru, godności i naszego sumienia. Inicjuje się wobec nas wiele postępowań dyscyplinarnych. Każda wypowiedź medialna kończy się tego rodzaju postępowaniami. Inicjuje się również postępowania karne za podejmowane decyzje merytoryczne. Nasi przełożeni stosują wobec prokuratorów zasadę kija i marchewki. Kijem karzą tych, którzy mają czelność walczyć o praworządność i niezależność prokuratorów, dostają nim z różnym stron. Natomiast marchewkę dostają ci prokuratorzy, którzy zdecydowali się na złamanie roty prokuratorskiej oraz na to, by służyć w sposób bezwzględny kierownictwu prokuratury - dodała.

Piotr Wójcik, autor zdjęć, jeszcze w komunistycznej Polsce był kolporterem wydawnictw podziemnych, drukarzem podziemnego wydawnictwa "Krąg", fotografem wychodzącego w drugim obiegu tygodnika "Przegląd Wiadomości Agencyjnych". Obecnie jest niezależnym fotoreporterem i wykładowcą oraz prezesem Fundacji Picture Doc.

- Proszę nie tylko patrzeć na zdjęcia, ale także zapoznać się z tym, co mówią sędziowie. Z 4-5 kartek wywiadu Piotr umieścił tylko jedno, dwa zdania, pokazujące to o czym myślą ci, którzy od 17 lipca 2017 r. walczą o praworządność - stwierdził Michał Szulc, który reprezentował nieobecnego autora wystawy.

- Ta wystawa to jest tylko kilku sędziów, kilku prokuratorów, kilku adwokatów, ale łączy ich jedno: nie chcą, aby sądy były czyjeś - mówiła sędzia Dorota Zabłudowska. - Sądy muszą być niezależne, niezawisłe i bezstronne po to, aby mogły pełnić prawa obywatelskie. Nie chcemy, aby jakikolwiek polityk z jakiejkolwiek partii mówił sędziemu, że ma wydać taki, a nie inny wyrok. Sędzia powinien wydawać wyrok zgodnie z przepisami prawa i własnym sumieniem - zaznaczyła.

Spotkanie w Zmianie Klimatu

W środę odbędzie się również spotkanie w Zmianie Klimatu z sędziami ze stowarzyszeń sędziowskich IUSTITII i Themis, prokuratorami ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, którzy od 5 lat domagają się poszanowania Konstytucji, niezależności sądów i prokuratury.

W spotkaniu i dyskusji udział wezmą m.in. prokurator Katarzyna Kwiatkowska, sędzia Piotr Gąciarek, sędzia Paweł Juszczyszyn, prokurator Krzysztof Parchimowicz, sędzia Dorota Zabłudowska. Specjalnym gościem będzie mec. Anna Geniusz-Kłubowicz z Białegostoku, jedna z bohaterek wystawy "Sprawiedliwość".

Szczegóły wydarzenia: DyskusJA o Prawie do Sprawiedliwości.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1157 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39