Na walkę z gołoledzią miasto zużyło 1000 ton soli

2022.12.21 13:44
W związku z ostrzeżeniami IMGW dotyczącymi opadów marznącego deszczu w nocy z 19 na 20 grudnia w Białymstoku została ogłoszona akcja czynna, a 21 grudnia akcja interwencyjna odśnieżania ulic. Wyjechał cały sprzęt przeznaczony do zimowego oczyszczania.
Na walkę z gołoledzią miasto zużyło 1000 ton soli
Fot: Malwina Witkowska

Zgodnie z prognozami pierwsze opady - na początku drobnego śniegu, przechodzące w śnieg z deszczem rozpoczęły się we wtorek (20.12) o godz. 1.00. Natomiast pierwsze opady marznącego deszczu pojawiły się około godz. 3.00. W tym czasie temperatura powietrza wynosiła ok. -3 st. C i przy mocno wychłodzonej nawierzchni ziemi po wcześniejszych mrozach, na drogach, chodnikach i zaparkowanych samochodach natychmiast pojawił się lód.

- Zgodnie z zawartymi przez miasto umowami na ulice główne i osiedlowe wyjechały wszystkie (70 szt.) pługo-piaskarki oraz 25 ciągników do odśnieżania chodników i stref płatnego parkowania. Firmy dość obficie posypały drogi solą, co skutecznie łagodziło skutki lodowicy. Użyte środki chemiczne w początkowej fazie, jeszcze przed rozpoczęciem opadów marznącego deszczu miały na celu opóźnienie wystąpienia gołoledzi, a następnie złagodzenie jej efektów. Najtrudniejsza sytuacja była na niektórych chodnikach i drogach osiedlowych. Wiele firm, instytucji i osób prywatnych działania w obrębie chodników rozpoczęło dopiero we wczesnych godzinach porannych, co spowodowało duże utrudnienia w poruszaniu się po mieście - poinformowała Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

W związku z gołoledzią, prezydent miasta wstrzymał ruch autobusów BKM, które na niektórych liniach nie kursowały nawet do godz. 9.00. Ponadto zaapelował do dyrektorów szkół, aby odwołali zajęcia w szkołach.

Ciężka sytuacja dotyczyła również całego województwa. Zobacz: Paraliż na podlaskich drogach.

Podczas porannego szczytu komunikacyjnego w Białymstoku wszystkie drogi główne, a także większość dróg osiedlowych, były przejezdne i ruch, choć spowolniony, odbywał się dość płynie.

Z szacunków wykonawców wynika, że we wtorek i środę do godz. 8.00 rano na likwidację śliskości na drogach zużyto 700-800 ton soli i około 110 ton piasku. Na chodnikach w całym mieście wysypano natomiast 250 ton soli.

W środę mimo delikatnej odwilży o godz. 4.50 została ogłoszona akcja interwencyjna na ulicach głównych.

- Jej celem było przygotowanie tras komunikacyjnych do porannego szczytu. Podobne działania poprawiające stan dróg osiedlowych zostały podjęte w formie akcji interwencyjnej na ulicach osiedlowych. Poza tym na obszarze całego miasta są prowadzone lokalne prace interwencyjne polegające na likwidowaniu zagrożeń zgłaszanych przez inspektorów i mieszkańców. Prace będą kontynuowane do końca dnia - dodała Agnieszka Błachowska.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

593 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39