Na wszystkie spektakle wstęp jest bezpłatny. Festiwal Wertep przed nami [WIDEO]

2015.07.21 00:00
Tradycyjnie już w ostatni weekend lipca i pierwszy sierpnia Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep zaprasza miłośników teatru na polsko-białoruskie pogranicze, w rejon Puszczy Białowieskiej.
Na wszystkie spektakle wstęp jest bezpłatny. Festiwal Wertep przed nami [WIDEO]
Fot: materiały organizatora
Teatr Scena C

Gość ze Szwecji

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Stephen Rappaport, niezwykle popularny w Szwecji aktor, muzyk, artysta. W czasie Wertepu wystąpi tylko raz, za to w niezwykle magicznym miejscu - dawnej synagodze w Orli. Dla samego Rappaporta ten występ będzie miał wymiar więcej niż artystyczny - jego rodzina pochodzi z przedwojennego Lwowa, stąd i przyjazd do Orli będzie też w jakimś sensie dla niego podróżą sentymentalną do kraju przodków. Stephen Rappaport da też bezpłatny koncert w białostockim klubie Zmiana Klimatu. Odbędzie się on 26 lipca o godz. 19 (wejściówki można odbierać przy ul. Warszawskiej 6 codziennie po godz. 18 - od 21 lipca).- Stephena poznaliśmy w czasie jednego z targów sztuki w Skandynawii i mogliśmy się przekonać, jak wielką estymą, szacunkiem, cieszy się wśród tamtejszych artystów, publiczności. Jednak dla nas zgodził się zagrać bez problemu, już dawno sam zresztą myślał o przyjeździe do Polski – wspomina Agata Rychcik-Skibińska, która wspólnie z mężem Dariuszem Skibińskim już siódmy rok odpowiada za organizację i program artystyczny festiwalu.

W stronę Skandynawii

Występ Szweda i jego zespołu to jeden z elementów tegorocznej podróży z Wertepem w stronę Skandynawii. W jej ramach zobaczymy też Theatre Tix z Danii, który zaprezentuje "Dziewczynkę z zapałkami" według baśni H.Ch. Andersena. Ten teatr tworzą trzy aktorki, które w przedstawieniu używają pojedynczego tła, masek i super-dużego pudełka zapałek. Typowa skandynawska historia, grana bez słów, z ascetyczną scenografią, okraszona sporą dozą ruchu i interakcją z widzem. Spektakle duńskiego teatru są przygotowywane za pomocą improwizacji i współpracy. Z kolei włosko-norweski duet artystów ze Studium Actoris - The Konk Brothers (Paolo Martini i Henninga Farnera) z pewnością rozbawi publiczność swoim "Quasi koncertem".

Nie tylko północ

Skandynawia to jednak nie wszystko. Ciekawie zapowiada się też spektakl "Niedźwiedź" wg A. Czechowa w przekładzie Artura Sandauera z muzyką na żywo w wykonaniu teatru "Czrevo". Po latach na wertepowe szlaki powraca też "Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen o nocy letniej" w wykonaniu A3Teatr. To wspaniały korowód z przepięknymi, oświetlonymi świecami lampionami po zmierzchu.

Spotkanie przy stole

- Wertep nie zatraca idei. Chcemy, by festiwal zachował charakter imprezy, która gości w małych miejscowościach i wsiach - podkreśla Dariusz Skibiński.

Kulminacyjnym spotkaniem widzów i artystów z lokalną społecznością będzie "Długi stół - smakowanie wielokulturowości", na który organizatorzy zapraszają 30 lipca do świetlicy w Policznej (niedaleko Kleszczel). Uczestnicy zgromadzeni wokół stołu dzielą się specjałami kuchni podlaskiej, wymieniają się przepisami, opowieściami o obrzędach i lokalnych tradycjach.

Festiwal Wertep odbędzie się w dniach: 24-26 lipca w Narewce, Orli, Kleszczelach oraz 30 lipca-2 sierpnia w Dubiczach Cerkiewnych, Narwi i Hajnówce. Na spektakle wstęp jest wolny (na spektakl "Niedźwiedź" w Hajnówce obowiązuje rezerwacja biletów). Patronujemy wydarzeniu.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1850 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39