Nadchodzi czas kobiet. Co jeszcze proponuje Nowa Lewica?

2024.03.15 20:23
Chłodny marcowy poranek nie stanowił przeszkody dla gorących deklaracji, które padły na konferencji prasowej Nowej Lewicy. W piątek (15.03) na Rynku Kościuszki pojawiła się ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która wraz z członkami partii poruszyła kwestie istotne dla białostoczan.
Nadchodzi czas kobiet. Co jeszcze proponuje Nowa Lewica?
Fot: Agata Rosińska
Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji na Rynku Kościuszki

Dziemianowicz-Bąk: to jest dobry czas na prawa kobiet

Konferencję otworzyło krótkie przemówienie Andrzeja Aleksiejczuka - kandydata Lewicy na prezydenta miasta. Następnie głos zabrała ministra Dziemianowicz-Bąk, która wypowiedziała się na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy w kontekście zbiorowych układów pracy.

- Wspomniane układy zbiorowe to jest jedno z wyzwań, które stawiamy sobie jako Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pracujemy nad odpowiednią ustawą, która popularyzowałaby i wzmacniałyby układy zbiorowe pracy tak, żeby warunki pracy, tu w Białymstoku, w województwie podlaskim, w całej Polsce mogły się poprawiać. To nasze zobowiązanie wobec Unii Europejskiej - mówiła na konferencji ministra Dziemianowicz-Bąk.

Ministra zaznaczyła również, że wybory samorządowe to nie tylko kwestie związane z pracą. Uważa również, że właśnie nadszedł dobry czas dla kobiet - m.in. na walkę o ich prawa związane z reprodukcją. Jest zdania, że tego tematu nie można już dłużej pomijać, ponieważ Polki stanowią połowę społeczeństwa, o którą należy zadbać.

- Polki nie chcą dłużej czekać, aż będą miały takie prawa jakie przysługują koleżankom zza zachodniej granicy. To jest dobry czas na prawa kobiet. To jest dobry czas na to, żeby z jednej strony decydować kobietom o sobie, o swoim życiu, o swoim macierzyństwie, swoim bezpieczeństwie - apelowała ministra.

Dziemianowicz-Bąk wypowiedziała się również o kobietach pracujących w handlu. Uważa, że powinno się zadbać o pracownice tego sektora poprzez zapewnienie im dnia odpoczynku.

- Nie nakazujcie im siedzieć za kasą w supermarkecie. Priorytety powinny być jasne. Więcej wolności, więcej czasu dla rodziny, więcej możliwości wyboru - przekonywała ministra.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk jest też zdania, że najlepszą formą troszczenia się o Polki jest właśnie możliwość dokonywania wyborów.

Wyższy zasiłek pogrzebowy?

Podczas konferencji prasowej ministra wspomniała również, że ministerstwo pracuje nad obywatelskim projektem związanym z wdowią rentą oraz projektem podnoszącym zasiłek pogrzebowy do około 7 tysięcy złotych.

- Upominamy się o osoby starsze, o te osoby, które straciły współmałżonka, które pozostały same w gospodarstwie domowym i muszą je utrzymać - podkreśliła.

Szkoła, mieszkanie, szpital- hasłem Lewicy w nadchodzących wyborach

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła także, jak ważne są działania samorządu w zakresie funkcjonowania szpitali, szkół oraz zapewnienia mieszkań. Ministra apelowała również o liczny udział kobiet w wyborach samorządowych.

Głos zabrała jeszcze kandydatka na radną - Justyna Rembiszewska, która nakreśliła palący problem braku mieszkań.

- Coraz więcej Polaków i Polek nie stać na dach nad głową, nie stać na kupno mieszkania, nie stać na kredyt, nie stać na wynajem. To jest sytuacja skandaliczna - mówiła podczas piątkowego spotkania.

Zaprezentowały się także obecne na spotkaniu inne kandydatki na radne: Katarzyna Rosińska, Marta Mroczkowska oraz Agnieszka Dąbrowska. Wśród tematów poruszanych przez kobiety znalazły się kwestie opieki okołoporodowej, sytuacja demograficzna w mieście, dostępność żłobków oraz przedszkoli i wzrost płac.

Agata Rosińska24@bialystokonline.pl

1563 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39