Nadpłacony podatek – niektórzy już go dostali. O jakiej grupie mowa?

2022.02.02 10:26
Część emerytów i rencistów wraz z lutowym świadczeniem już dostało nadpłacony podatek.
Nadpłacony podatek – niektórzy już go dostali. O jakiej grupie mowa?
Fot: pixabay.com

Pierwsi emeryci i renciści razem ze świadczeniem za luty (których wysokość mieści się w przedziale 4920 – 12 800 zł) już dostali zwrot nadpłaconego podatku. Dotyczy to osób, których wypłata świadczeń wypada 1 dnia miesiąca. Kolejne środki będą wypłacane przez ZUS, gdy będą przychodziły renty i emerytury.

- Świadczeniobiorcy, którzy czekają na wyrównanie styczniowego podatku nie muszą składania żadnego wniosków, czy tez pisać podań. Zwrot nastąpi w terminach wypłaty świadczeń przysługujących za luty. Mowa o osoby pobierające emerytury czy renty od 4 920 zł do 12 800 zł. To one otrzymają zwrot nadpłaconego podatku - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W sumie, w lutym wyrównanie dostanie około 430 tys. osób, na łączną kwotę 41.7 mln zł.

W województwie podlaskim mamy 5,5 tys. takich świadczeniobiorców. Białostocki Oddział ZUS przekaże dla nich 0,5 mln zł.- dodaje rzeczniczka.

7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dzięki temu emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne według starych zasadach.

Dzięki rozporządzeniu dla tej grupy świadczeniobiorców Polski Ład będzie neutralny. Dzięki temu nic nie stracą a ich emerytury i renty nie zostaną pomniejszone. Według danych ZUS 95,1% ogółu emerytów ze świadczeniem do 4920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1496 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39