Najlepsi kierowcy, wyjątkowe odcinki i gorąca atmosfera. Przed nami 42. Rajd Podlaski

2023.05.31 14:54
W piątek (2.06) rozpocznie się 42. Rajd Podlaski, który stanowi 3. rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Ceremonia startu przeprowadzona zostanie na Placu Jana Pawła II.
Najlepsi kierowcy, wyjątkowe odcinki i gorąca atmosfera. Przed nami 42. Rajd Podlaski
Fot: Maciej Safaryn

Krajowa elita powalczy na Podlasiu o kolejne punkty

Fani rajdowych zmagań mogą zacierać ręce, gdyż do rozpoczęcia 42. Rajdu Podlaskiego zostały już ostatnie godziny. Wspomniana impreza rok temu, po ponad 50 latach przerwy, powróciła do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i jak widać spełniła ona oczekiwania organizatorów, sędziów i kibiców, bo w tym roku Białystok wraz z okolicznymi terenami znów będzie gościć rundę RSMP.

Udział w zbliżającej się imprezie zapowiedziały 34 załogi. Ponad połowa zgłoszonych ekip pojedzie samochodami z napędem na 4 koła, a więc konstrukcjami, które szutrowe oesy pokonują w spektakularnych poślizgach tak uwielbianych przez kibiców. Warto dodać, że z najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych rajdówek klasy R5/Rally2 skorzysta 11 duetów.

Organizatorzy 42. edycji Rajdu Podlaskiego przygotowali 9 odcinków specjalnych - 8 wytyczonych na szutrowych drogach i widowiskową próbę na ulicach Białegostoku. Łącznie zawodnicy pokonają ponad 110 km. Impreza rozpocznie się w piątek o godz. 15.25 na Placu Jana Pawła II w Białymstoku. Z rampy startowej zawodnicy ruszą na południowy wschód od miasta, by dwukrotnie zmierzyć się na odcinku specjalnym w okolicach miejscowości Małynka. Przejazdy próby o długości 14,1 km rozpoczną się o godz. 16.20 i 17.30.

Następnym punktem w harmonogramie Rajdu Podlaskiego jest przerwa na 30-minutowy serwis zlokalizowany na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, po czym piątkowe zmagania zakończy widowiskowy odcinek specjalny na ulicach miasta, który rok temu cieszył się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Wytyczono go w ścisłym centrum stolicy Podlasia, w okolicy Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Na trasie znajduje się kilka dogodnych punktów widokowych, a także fragmenty wiodące po nawierzchni z kostki brukowej, po której rajdowe samochody przejeżdżają w efektownych poślizgach. Próba ta rozpocznie się o godz. 19.30.

Zwycięzca "Kryterium Żubra" zgarnie Puchar Prezesa

Kolejna część zawodów rozegrana zostanie w sobotę (3.06). Tego dnia kierowcy dwukrotnie pokonają oes Zubry (17,15 km), a także po dwa razy zmierzą się z odcinkami Glejsk (8,9 km) oraz Kuźnica (14,4 km). Ostatnia próba rajdu będzie rozegrana jako Power Stage - jest to szansa na dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw dla 5 najszybszych załóg.

Ostateczne wyniki 42. Rajdu Podlaskiego poznamy w sobotę ok. godz. 17.00. Warto dodać, że nieco później, dokładnie o godz. 18.40, rajdowe załogi ponownie będzie można spotkać w centrum Białegostoku (Plac Jana Pawła II), gdyż tam odbędzie się ceremonia zakończenia zawodów, podczas której najlepsi zawodnicy odbiorą nagrody. W omawianym rajdzie, tak jak w pozostałych rundach krajowego czempionatu, do zdobycia jest maksymalnie 35 punktów.

W ubiegłym roku puchar za zwycięstwo w podlaskiej odsłonie RSMP odbierali Szwedzi - Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5), a więc późniejsi zdobywcy tytułu rajdowych mistrzów Polski 2022. Na 2. pozycji finiszowali Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo), a skład podium uzupełnili Maciej Lubiak i Grzegorz Dachowski (Skoda Fabia Rally2 evo).

Należy wspomnieć, że w zbliżającym się Rajdzie Podlaskim wezmą udział nie tylko ekipy startujące w krajowym czempionacie, ale także te znane choćby z cyklu Samochodowych Mistrzostw Białegostoku. Dla nich przygotowano "Kryterium Żubra", czyli pojedynczy przejazd z pomiarem czasu w centrum miasta. Najlepsza załoga otrzyma Puchar Prezesa Automobilklubu Podlaskiego.

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski przed 42. Rajdem Podlaskim:
1. Sesks/Francis - 60 pkt
2. Grzyb/Binięda - 55 pkt
3. Płachytka/Gerber - 49 pkt
4. Byśkiniewicz/Siatkowski - 39 pkt
5. Kołtun/Pleskot - 28 pkt
6. Marczyk/Gospodarczyk - 28 pkt
7. Szeja/Szeja - 21 pkt
8. Parys/Syty - 15 pkt
9. Predko/Jurgała - 15 pkt
10. Roefler/Bała - 13 pkt

Więcej informacji: 42. Rajd Podlaski

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

967 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39