Najnowsze dane z rynku pracy. W tych branżach będą szukać pracowników

2024.06.14 14:49
Jak wynika z raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw zatrudnienia" ponad 40 proc. pracodawców nie planuje zmian w swoich strukturach. Niestety część przyznaje, że prawdopodobnie będzie musiało zredukować etaty w swoich firmach. Sporo planuje jednak też zwiększać zatrudnienie.
Najnowsze dane z rynku pracy. W tych branżach będą szukać pracowników
Fot: pixabay.com

ManpowerGroup opublikował dziś najnowszy raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia. Dobrą informacją jest to, że 44 proc. firm, które wzięły udział w badaniu, zapowiada, że nie planuje zmian w swoich firmach. Niestety 19 proc. przewiduje zwolnienia. Optymistyczne jest jednak to, że aż 35 proc. planuje wzmacniać swoje kadry między lipcem i wrześniem. W związku z tym ofert pracy może być więcej.

– Nadchodzący trzeci kwartał tego roku przyniesie rozwój wielu branż, będzie czasem nowych planów pracodawców i wzmacniania zespołów. Talenty chcące pozostać atrakcyjnymi na rynku pracy powinny niezmiennie stawiać na rozwój kompetencji, poznanie elementów sztucznej inteligencji, pozostać otwartymi na reskilling oraz upskilling. Jak zawsze, jedyną pewną jest zmiana, dlatego należy być przygotowanym na różne sytuacje – podkreśla Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

W tych branżach będą zwiększać zatrudnienie

Jak wskazuje raport, w najbliższych miesiącach najwięcej ofert pracy pojawi się w firmach z obszaru energetyki i usług komunalnych. Wzrost zatrudnienia planowany jest w takich branżach jak: transport, logistyka&motoryzacja, IT, usługi komunikacyjne, przemysł, nauki przyrodnicze, opieka zdrowotna, finanse i nieruchomości i usługi konsumpcyjne. 

- W największym stopniu nowych pracowników chcą pozyskiwać organizacje branży energetyki i usług komunalnych, co jest wynikiem wielu nowych inwestycji z zakresu green energy, transformacji energetycznej naszego kraju. Przedsiębiorcy z sektora transportu, logistyki i motoryzacji także przewidują dość duży wzrost zatrudnienia, choć tutaj sytuacja zdaje się nieco bardziej złożona. O ile transport i logistyka zyskują dzięki wzrostowi konsumpcji, mocnej branży FMCG, to w motoryzacji z jednej strony słyszymy o dużych zwolnieniach, z drugiej o nowych inwestycjach. Dzieje się tak, ponieważ obszar ten także przechodzi pewną przemianę, wprowadza dużą dozę automatyzacji, robotyzacji i poszukuje tym samym nieco innych niż dotychczas talentów, wyposażonych w umiejętności z zakresu AI, nowych technologii - wyjaśnia Walenczak.

Gdzie firmy będą zatrudniać nowych pracowników?

Najwięcej nowych pracowników planują pozyskiwać firmy, znajdujące się we wschodnim i północno-zachodnim obszarze kraju. Jak przewidują eksperci, w tych regionach pracodawcy będą najbardziej walczyć o talenty w postaci wykwalifikowanych pracowników. Najmniej ofert pracy pojawi się zaś na zachodzie kraju.

– Największe potrzeby zgłaszają organizacje ze wschodu, co jest rezultatem wzmożonej logistyki krótkoterminowej, firm działających na rzecz odbudowy Ukrainy. Na północnym-zachodzie Polski, który także zapowiada dużą konkurencyjność o talenty w najbliższych miesiącach, jest to kwestia dużego rozwoju obszaru branży zielonej energii, farm wiatrowych – dodaje dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2024 roku został opracowany na podstawie wywiadów obejmujących reprezentatywną próbę 525 pracodawców w Polsce.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

716 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39