Największe rondo w Białymstoku ma już swojego patrona

2022.06.09 14:31
W marcu białostoccy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu imienia prof. Andrzeja Łapko rondu położonemu u zbiegu ul. gen. Sulika i Ciołkowskiego. W czwartek (9.06) - choć stoi tam już od kilku tygodni - oficjalnie zaprezentowano tabliczkę z nazwiskiem patrona.
Największe rondo w Białymstoku ma już swojego patrona
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

- To rondo człowieka, który jest zasłużony dla Białegostoku, dla białostockiej nauki, ale również społecznika, który działał, który tworzył Bractwo św. Cyryla i Metodego - mówił podczas uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - To jest największe rondo w Białymstoku, większego nie ma, ale ono pod wymiar pana profesora zostało zbudowane.

W uhonorowanie naukowca było szczególnie zaangażowane środowisko Politechniki Białostockiej.

- Profesor przyczynił się ogromnie do rozwoju dyscypliny budownictwo i na Politechnice Białostockiej, ale też i w kraju, i w Europie. Był prekursorem projektowania nowoczesnych konstrukcji z betonu. On przyczynił się do umiędzynarodowienia naszej uczelni, otwarcia na współpracę z innymi uczelniami - przypomina rektor PB Marta Kosior-Kazberuk.

Rektor PB do upamiętnienia prof. Łapko podchodzi bardzo osobiście - był jej nauczycielem, promotorem, i jej szefem.

- Od niego uczyłam się, jak być szefem - mówiła.

Oprócz zaangażowania w działalność naukową, patron ronda był też wielkim społecznikiem. Aktywnie działał w Bractwie Prawosławnym św. Cyryla i Metodego, przyczynił się do rozwoju cieszącej się bardzo dobrymi wynikami niepublicznej szkoły św. Cyryla i Metodego.

- Był wyjątkowym białostoczaninem, był białostoczaninem z wyboru. Uwielbiał tu przyjeżdżać, uwielbiał tutaj być - wspomina prof. Łapkę Andrzej Plewa, przewodniczący stowarzyszenia Bractwo świętych Cyryla i Metodego. - Był tytanem pracy. Jak on godził życie osobiste, życie naukowe i działalność społeczną, to jest niesamowite. Każdemu życzę takiej pracy i takiego podejścia do ludzi, podejścia z sercem.

W uroczystości wzięli udział współpracownicy profesora, pracownicy i uczniowie szkoły św. Cyryla i Metodego, radni, ale też jego bliscy - żona Nadzieja Łapko i synowa Grażyna Maliszewska-Łapko.
Już po uroczystości wzruszenia nie kryła Nadzieja Łapko.

- To był człowiek naprawdę wybitny, ale skromny - wspominała męża, żartując, że jednak trochę za dużo pracował.

Prof. Andrzej Łapko zmarł po chorobie w 2015 r. Miał 66 lat.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

733 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39