Namalował obraz, który zna każdy. Wystawa Eugeniusza Kazimirowskiego

2014.07.08 00:00
Muzeum Historyczne przygotowało wystawę "Wilno - Białystok" prezentującą twórczość Eugeniusza Kazimirowskiego.
Namalował obraz, który zna każdy. Wystawa Eugeniusza Kazimirowskiego
Fot: Muzeum Historyczne w Białymstoku
Weranda Pałacu Branickich, 1937 r.

Eugeniusz Kazimirowski mieszkał w Białymstoku od 1936 roku. Urodził się w Wygnance na Podolu, studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Plastycznych i większość życia spędził w Wilnie. Zmarł w Białymstoku w 1939 roku i jest pochowany na tutejszym cmentarzu farnym.

Kazimirowski znany jest dziś jako twórca jednego obrazu - Jezu ufam Tobie, powstałego w Wilnie w 1934 roku z inspiracji i pod kierunkiem Św. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki. Znaczenie tego obrazu w kulcie religijnym oraz rozproszenie całej spuścizny artysty stały się przyczyną usunięcia w cień jego twórczości. Muzeum Podlaskie w Białymstoku stara się przywrócić pamięć o nim.

Na wystawie będzie można obejrzeć 40 obrazów powstałych w Wilnie i Białymstoku oraz na Podolu. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz osób prywatnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę (9.07) o godz. 12.00. Otwarciu towarzyszyć będzie koncert chóru Misericordia z Konina. Wystawa prezentowana będzie do 30 września.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1505 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39