NanoKnife. Nowoczesna metoda leczenia na Podlasiu

2014.02.03 00:00
Szpital Wojewódzki w Łomży otrzymał urządzenie NanoKnife. Nowoczesny sprzęt wprowadza zupełnie nową jakość leczenia.
NanoKnife. Nowoczesna metoda leczenia na Podlasiu
Fot: freedigitalphotos.net

NanoKnife to bardzo precyzyjny sprzęt do niszczenia guzów nowotworowych. Pomaga na przykład w leczeniu raka prostaty, trzustki czy płuc i, co ważne, cały zabieg jest niemal bezbolesny dla samego pacjenta.

- Zabieg jest niemal bezbolesny dla pacjenta - mówi dr Telesfor Saracyn, ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. NanoKnife niszczy guzy nowotworowe w obrębie danego narządu.

Co ważne, dzięki nowoczesnej technice nie ma konieczności usuwania narządów. Technika ta jest stosowana głównie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwszy taki zabieg przeprowadzony został dopiero w zeszłym roku w Bydgoszczy. Łomżyński szpital otrzymał sprzęt w ramach tzw. demonstracji.

- Zabieg polega na umieszczeniu w guzie kilku sond przypominających igły. Następnie NanoKnife generuje impulsy elektryczne, które uszkadzają chore komórki - tłumaczy dr Telesfor Saracyn.

W miejsce chorych komórek w ciągu kilku tygodni odradzają się nowe, zdrowe.

Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów przy użyciu NanoKnife. Cena samego urządzenia to ok. 2 mln zł, dodatkowym kosztem są jednak sondy - igły. Jeden zabieg na NanoKnife kosztuje ok. 45 tys. zł.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

895 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39