Napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków?

2023.09.25 17:46
W ostatnim czasie pojawia się sporo, głównie niepotwierdzonych informacji, odnośnie tego, że przez cudzoziemców wielu Polaków nie ma pracy. Zdaniem ekspertów jest to narracja "pozbawiona merytoryki".
Napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków?
Fot: pixabay.com

Obecnie, głównie w sieci, trwa zagorzała dyskusja dotycząca tego, czy napływ cudzoziemców nie wpływa na wzrost bezrobocia Polaków. Obecne władze, przekonują, że nic takiego się nie dzieje. 

Sytuacja na rynku pracy w Polsce wygląda korzystnie na tle innych krajów nie tylko Unii Europejskiej. Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia bieżącego roku była jedną z najniższych od 33 lat – wyniosła niecałe 784 tys., czyli była o prawie 3% niższa niż rok wcześniej oraz o ponad 62%, tj. ok. 1,3 mln osób niższa niż dekadę temu. W tym samym czasie stopa bezrobocia rejestrowanego spadła z 13% do 5% - czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Aktualnie w naszym kraju pracuje około 17 mln osób. Wysoka jest też cały czas liczba ofert, które są zgłaszane przez pracodawców. Jak wynika z badania ManowerGropup wielu pracodawców cały czas narzeka na braki kadrowe. Okazuje się, że w 2023 r. trudności w rekrutowaniu podwładnych miało aż 72% pracodawców. 

Dopuszczenie cudzoziemców do polskiego rynku pracy, w tym obywateli Ukrainy, niweluje niedobory, a zainteresowanie pracodawców ich zatrudnieniem jest ogromne. Niemniej jednak kluczowe jest, by uzupełnianie niedoborów na rynku pracy nie naruszało bezpieczeństwa zarówno migracyjnego, jak i tego dotyczącego rynku pracy, czyli nie powodowało zaniżania standardów na rynku pracy oraz wypychania z rynku pracy obywateli Polski - napisano na stronie MRPiPS.

Cudzoziemcy, którzy chcą pracować w Polsce, muszą dopełnić formalności

Trzeba też pamiętać, że cudzoziemcy, którzy chcą u nas pracować legalnie, muszą dopełnić wiele formalności. Urzędy wojewódzkie rozpatrując wnioski, biorą pod uwagę m.in. to, czy nie znajdują się na liście cudzoziemców, których pobyt na terenie naszego kraju jest niepożądany i czy spełniają wymogi kwalifikacyjne. Ministerstwo zapewnia też, że wzrost liczby zezwoleń na pracę, który można obecnie zaobserwować, wynika z „większej luki kadrowej”. 

Inne zdanie ma wielu internautów, którzy dyskutują na forach i w mediach społecznościowych. Zarzucają, że mają problemy ze znalezieniem pracy, ponieważ zbyt wielu cudzoziemców ma zgodę na podjęcie u nas zatrudnienia. 

Jak wynika z danych Eurostatu, nasz kraj ma piąty najwyższy wskaźnik aktywności zawodowej cudzoziemców. W ubiegłym roku wyniósł on 81,6%

Redakcja
24@bialystokonline.pl

902 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39