Nauka zdalna. Rodzice mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

2021.12.20 13:00
Od poniedziałku (20.12) w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej rodzicom szkół podstawowych będzie będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do 8. roku życia.
Nauka zdalna. Rodzice mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Fot: pixabay.com

Od poniedziałku (20.12) szkoły przechodzą na zdalne nauczanie. W związku z tym rodzicom uczniów szkół podstawowych będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Takie samo świadczenie można dostać w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19.

- Z opublikowanego 14 grudnia Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki wynika, że dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki w tym czasie, ma obowiązek zorganizować dla nich opiekę w szkole, jeśli rodzice będą o to wnioskować - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przeznaczony na opiekę nad dziećmi do 8. roku życia oraz starszymi, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jednak nie należy się w sytuacji, gdy w tym czasie w domu jest drugi z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny i może zająć się dzieckiem – wyjaśnia rzeczniczka.

Zasiłek opiekuńczy może otrzymać matka bądź ojciec, który wystąpi o jego wypłatę. Świadczenie wynosi 80% wynagrodzenia i wypłacane jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1267 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39