Naukowcy z Wydziału Mechanicznego PB stworzyli protezę na nóżkę dwulatka

2012.03.28 00:00
Zespół pracowników naukowych z Katedry Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Politechniki Białostockiej skonstruował unikalną protezę kończyny dolnej dla chłopca, który od urodzenia jest niepełnosprawny ruchowo.
Naukowcy z Wydziału Mechanicznego PB stworzyli protezę na nóżkę dwulatka
Fot: PB

Dziecko urodziło się bez lewej rączki i nóżki z defektami pozostałych kończyn. Chłopiec wypracował patologiczny mechanizm raczkowania, który doprowadziłby do uszkodzenia również pozostałych kończyn. Aby temu zapobiec oraz umożliwić poruszanie się dziecka i jego normalny rozwój, naukowcy oraz studenci z inżynierii biomedycznej (koło naukowe ORTHOS) rozpoczęli prace w kierunku zaopatrzenia protetycznego i ortotycznego dziecka. Znakomitym efektem tych działań jest unikalna konstrukcja protezy kończyny dolnej, która umożliwiła odtworzenie lokomocji dziecka, a tym samym rozwój funkcji motorycznych.

Dostosowanie protezy do rozmiarów tak małego dziecka jest problemem w skali światowej i dotyczy dużej grupy małych pacjentów. Firmy nie produkują protez dedykowanych takim dzieciom.

Obecnie na Wydziale Mechanicznym PB trwają prace nad udoskonalaniem kolejnej protezy nogi oraz budową nowoczesnej protezy ręki. Dalszy rozwój dziecka zależy od efektów współpracy lekarzy i inżynierów z Politechniki Białostockiej oraz od wsparcia ludzi dobrej woli.

Za: PB

MAG

1190 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39