Nie ma tam ruchu, ale ich modernizacja jest konieczna. 20 podlaskich dróg do remontu

2016.09.05 20:22
Na tych drogach na co dzień nie ma dużego ruchu, ale są bardzo istotne dla rozwoju podlaskiego rolnictwa. W 2016 r. samorządy wydadzą ponad 2,1 mln zł na tzw. "dojazdówki".
Nie ma tam ruchu, ale ich modernizacja jest konieczna. 20 podlaskich dróg do remontu
Fot: pixabay.com

Te inwestycje są niezbędne, by nadążyć za rozwijającymi się gospodarstwami, w których rolnicy używają coraz lepszego, wymagającego dobrych warunków drogowych, sprzętu. 20 gmin z województwa podlaskiego ma zamiar w tym roku wykonać remonty dróg dojazdowych do pól. Na ten cel otrzymają ponad 1 mln 60 tys. zł z kasy województwa.

W poniedziałek (5.09) przedstawiciele gmin i zarządu województwa podpisali umowy o przyznaniu dofinansowania. Wsparcie z regionu pokryje połowę kosztów inwestycji, resztę gminy wyłożą z własnych budżetów. Dzięki współfinansowaniu z dwóch źródeł, w Podlaskiem poprawią się warunki na ponad 18 kilometrach "dojazdówek" - zostaną one poszerzone, zyskają nową nawierzchnię, przebudowane będą przepusty i rowy w ich ciągu.

Nowe drogi będą leżały na terenie 27 wsi: Łuniewo Małe, Nowe Zakrzewo, Rydzewo Szlacheckie, Kamienna Stara, Pobondzie, Kalinówka Królewska, Gać, Zabiele, Chrzanowo, Głęboczek, Łopienie-Zyski, Zalesie Łabędzkie, Nowy Janów, Jasionowa Dolina, Spiczki, Dębowo, Nowa Wieś, Lipiniak, Dąbrowa, Nowa Wieś, Kamionka, Płoska, Nowy Cydzyn, Kisielnica, Budy Mikołajka, Dąbrowa oraz Dzięciel. Najdłuższe odcinki powstaną w gminach: Piątnica – blisko 2,5 km, Kobylin-Borzymy – ponad 1,5 km i Zambrów - ponad 1,2 km. Samorządy muszą zakończyć inwestycje do 31 października.

Wnioski o dofinansowanie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych co roku składa się w urzędzie marszałkowskim w styczniu i lutym. Kwota w budżecie województwa rezerwowana na ten cel jest z roku na rok coraz wyższa. Ma być zwiększona także w 2017 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

953 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39