"Nie ma tolerancji dla takiej formy agresji"

2009.10.02 00:00
... mówił na konferencji prasowej Wojewoda Podlaski, Maciej Żywno. W związku z pobiciem Czeczenek zainicjował powstanie zespołu roboczego, który ma prowadzić działania w zakresie integracji cudzoziemców.

W ubiegły piątek (25.09) nieznany sprawca pobił w Łomży dwie kobiety narodowości Czeczeńskiej. Nie ma wątpliwości, że był to wybryk na tle rasistowskim. Sprawą od razu zajęła się policja. Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku, Igor Parfieniuk jednak zapewniał:
- Nie jest to problem, to jednorazowy wybryk. Dołożymy wszelkich starań by sprawca został wykryty i słusznie ukarany. - W tym roku w województwie miało miejsce 11 przestępstw, w których uczestniczyli Czeczeni. W 6 przypadkach byli ofiarami, a w 5 sprawcami - uspokajał.

Powołana grupa robocza będzie działać w Łomży. Urzędnicy wojewody i organizacje pozarządowe (Fundacja Ocalenie) będą współpracować z policją. Dzięki temu będzie możliwa błyskawiczna reakcja na wszelkie przejawy nietolerancji.

W województwie podlaskim w tym roku objęto programami pomocowymi dla uchodźców 518 osób. Około 700 osób kontynuuje programy rozpoczęte w ubiegłych latach. W regionie mieszkają również uchodźcy, którzy takie programy zakończyli.

E.S.

1356 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39