Nie rozpoczął się proces ws. śmierci małego Bolka

2014.11.20 00:00
Przed białostockim sądem rejonowym miał ruszyć proces dwóch lekarzy oskarżonych ws. śmierci 13-miesięcznego Bolka Kozikowskiego. Sprawa jednak się nie rozpoczęła.
Nie rozpoczął się proces ws. śmierci małego Bolka
Fot: ŁW
Rodzice 13-miesięcznego Bolka Kozikowskiego przed białostockim szpitalem UDSK

Przed sądem miała stanąć dwójka lekarzy z oddziału ratunkowego szpitala oskarżonych o narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Niestety jeden z obrońców nie przyszedł na rozprawę i proces się nie rozpoczął.

13-miesięczny Bolek Kozikowski zmarł 6 grudnia 2012 roku z powodu ostrej białaczki. Rodzice chłopca obwiniają lekarzy za niewykonanie podstawowych badań, brak właściwej diagnozy i zbyt późno podjęte leczenie dziecka. Po długim śledztwie prokuratura w końcu postawiła zarzuty dwóm lekarzom. Medycy mieli przeprowadzić złą analizę stanu zdrowia dziecka. Lekarze nie zlecili także wykonania podstawowych badań laboratoryjnych. To wszystko przyczyniło się do wzrostu zagrożenia życia dziecka.

Szczegółową kontrolę w szpitalu przeprowadził także Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Negatywnie została oceniona m.in. realizacja umów zawartych w zakresie opieki lekarskiej na oddziale ratunkowym placówki. Za nieprawidłowości szpital musiał zapłacić blisko 87 tys. złotych kary.

Kontrolerzy przyjrzeli się także działaniu przychodni, w której początkowo leczony był 13-miesięczy Bolek Kozikowski. Placówka musiała zapłacić karę, bo lekarz rodzinny nie zlecił podstawowych badań chłopca.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

980 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39