Nie ryzykuj, wyłam rogatkę - czyli jak się zachować na przejeździe kolejowo-drogowym

2023.12.28 09:13
"Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!" – to przesłanie realizowanej przez PLK kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd", które może ocalić życie i zdrowie. Podajemy najważniejsze zasady, co zrobić, gdy samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami
Nie ryzykuj, wyłam rogatkę - czyli jak się zachować na przejeździe kolejowo-drogowym
Fot: PKP PLK S.A.

Niedawno informowaliśmy o tym, jak kolejarze dbają o to, by podróże pociągami w okresie świąteczno-noworocznym przebiegały sprawnie i bezpiecznie: Ważne informacje dla podróżujących pociągami w święta. Natomiast teraz apelują o rozsądek i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Przede wszystkim kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami – to realne zagrożenie życia i zdrowia.

W kryzysowej sytuacji jak najszybciej opuść przejazd

W razie potrzeby nie ryzykuj, tylko wyłam rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie masz możliwości zjazdu z torów

Jak najszybciej opuść samochód/autobus czy inny pojazd, zabierając ze sobą wszystkich pasażerów. Wyjdźcie poza rogatki i skorzystajcie z Żółtej Naklejki PLK.

Nie wjeżdżaj na przejazd przy migających, czerwonych światłach!

Pulsująca sygnalizacja zabrania wjazdu na przejazd, gdyż zbliżający się pociąg może pojawić się tu nawet za 30 sekund. Na przejazd możesz wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej. Utknięcie między nimi to za każdym razem igranie z życiem. Po wyłamaniu rogatek za każdym razem skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK i poinformuj służby kolejowe, by mogły jak najszybciej je naprawić.

#ŻółtaNaklejkaPLK – umieszczona na każdym przejeździe w Polsce zarządzanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – to dodatkowe oznakowanie, znajdujące się po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Każda z nich zawiera: indywidualny numer przejazdu (9 cyfr), numer alarmowy 112 (z którego skorzystaj w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia) i numer techniczny (przeznaczony do zgłaszania ewentualnych usterek na przejeździe).

Do tej pory odebrano już 32 876 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 978 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji, wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 2164 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.

Znak STOP

Oznacza konieczność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu. Na przejazd możesz wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu – wolne miejsce. Zbliżając się, zawsze zachowuj szczególną ostrożność.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędu to między innymi ignorowanie czerwonego światła, omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie powyższych zasad.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

471 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39