"Nie tylko Konopnicka", czyli rzecz o twórczości polskich pisarek

2022.07.12 12:10
"Nie tylko Konopnicka" to kampania promująca twórczość polskich pisarek. Inicjatorem i realizatorem projektu jest Fundacja ProAnima, zaś partnerem – Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego w Białymstoku.
"Nie tylko Konopnicka", czyli rzecz o twórczości polskich pisarek
Fot: Anna Kulikowska
Od lewej: Mariusz Perkowski, Beata Zadykowicz, Szymon Martysz

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z funduszy Promocji Kultury. Celem projektu jest z jednej strony upamiętnienie Marii Konopnickiej w roku 180. rocznicy urodzin a z drugiej promocja literatury pisanej przez kobiety. A wszystko to dzięki rozpowszechnianiu informacji dotyczących najnowszych wydarzeń literackich na Portalu ProAnima.pl poprzez zaawansowaną wyszukiwarkę, pozwalającą dotrzeć zarówno do osób pasjonujących się literaturą, jak i do tych, którzy na co dzień po nią nie sięgają.

- W ramach działalności statutowej naszej fundacji, głównym celem jest upowszechnianie kultury i jej promowanie. Jedną z dziedzin, którą chcemy promować tym projektem jest czytelnictwo i literatura. W związku z Rokiem Konopnickiej chcieliśmy również wypromować inne polskie pisarki. Symbolicznie nawiązując do drogi, jaką Maria Konopnicka przeszła, sama borykając się z przeciwnościami losu. Portal promocji kultury Proanima.pl to kilkaset tysięcy odbiorców miesięcznie. Tam właśnie będą główne elementy związane z promocją polskich pisarek. Katalog nazwisk z informacjami na ich temat, recenzje książek. W ramach kampanii będziemy promować wydarzenia literackie, będą artykuły dotyczące pisarek. Będziemy wspierać imprezy w całej Polsce. Będą konkursy promujące polskie pisarki – zapowiedział Mariusz Perkowski, prezes Fundacji ProAnima.

Książnica Podlaska czynnie włącza się w realizację kampanii "Nie tylko Konopnicka".

- Założenia projektu wpisują się w naszą działalność promowania czytelnictwa. To jest nasza misja. Nasza pomoc będzie skuteczna, ponieważ dysponujemy odpowiednim księgozbiorem, ale i zasobami ludzkimi. Nasz Dział Promocji i Wydawnictw oraz Dział Badań Bibliograficzno-Filologicznych na pewno w dużej mierze przyczyni się do realizacji tego projektu – zapewniała Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej.

Jednym z pomysłodawców projektu jest Szymon Martysz z Fundacji ProAnima.

- Kampania "Nie tylko Konopnicka" ma promować polskie pisarki. To kampania, której celem jest promocja i samej Konopnickiej w 180. rocznicę jej urodzin. Jest to suma wszystkich naszych działań, które zdopingowały nas do tego projektu. Kultura inicjowana przez kobiety zawsze była bliska działaniu portalu i fundacji. Zawsze dostrzegaliśmy ich walory. Stąd pomysł projektu. Postanowiliśmy wykorzystać Rok Konopnickiej, aby wypromować twórczość pisarek, która często jest niedoceniona, umniejszana. Jako portal będziemy promować 400 wydarzeń w całej Polsce, które będą dotyczyć literatury. Umieścimy na portalu 50 artykułów promujących twórczość kobiet. Zrobimy kilka konkursów – dodał Szymon Martysz.

Portal ProAnima.pl to około 400 tys. odbiorców miesięcznie. To tutaj została stworzona zakładka kampanii "Nie tylko Konopnicka", która działa już od czerwca. Znajdują się tam trzy sekcje: o projekcie, wydarzenia literackie oraz artykuły promujące twórczość kobiet.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1356 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39