Niebezpieczna bakteria w mięsie. GIS alarmuje

2024.06.05 07:13
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o wykrycia Listeria monocytogenes w jednej partii suszonego wyrobu z mięsa wieprzowego.
Niebezpieczna bakteria w mięsie. GIS alarmuje
Fot: GIS

GIS ostrzega przed partią suszonego wyrobu z mięsa wieprzowego. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą, szczególnie niebezpieczną dla kobiet w ciąży.

Szczegóły dotyczące wycofywanej partii:

Nazwa produktu: Pečenica, 90 g, marki DOBRO

Numer partii: 24-00807

Data minimalnej trwałości: 03/08/2024

Producent: ŽITO d.o.o. Đakovština 3, Osijek, 31000 Chorwacja


Podmioty branży spożywczej w Polsce, które wprowadziły produkt do obrotu na rynku krajowym, rozpoczęły wycofywanie produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanego produktu przez odbiorców w Polsce.

Jakie są objawy zakażenia?

Nie należy spożywać produktu z partii wskazanej w komunikacie. W przypadku wystąpienia objawów po spożyciu tego produktu, należy skontaktować się z lekarzem. Przykładowe z nich to:

- U kobiet w ciąży, po okresie inkubacji trwającym około 3 tygodni, pojawiają się objawy grypopodobne lub objawy wynikające z zapalenia dróg moczowych. Na skutek zakażenia może dochodzić do obumarcia płodu i poronień lub też wrodzonej listeriozy u noworodka.
- U osób dorosłych najczęściej nie występują żadne objawy zakażenia.
- U osób starszych i z obniżoną odpornością na skutek zakażenia może dochodzić do zapalenia opon mózgowych, mózgu i sepsy.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1089 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39