Niebezpieczny wilk w Podlaskiem. Atakuje zwierzęta domowe, pierwszy raz od 50 lat

2020.12.04 17:06
W Dolinie Narwi pojawił się wilk, który zbliża się do gospodarstw domowych oraz atakuje psy. Zwierzęta te są pod ścisłą ochroną, dlatego nie można go odłowić. Właściciele zabitych zwierząt mogą otrzymać odszkodowanie.
Niebezpieczny wilk w Podlaskiem. Atakuje zwierzęta domowe, pierwszy raz od 50 lat
Fot: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne

Zwiększenie patroli

Na początku grudnia w miejscowościach nad Narwią (powiat łomżyński) pojawił się niebezpieczny wilk. Stwarza on realne zagrożenie dla gospodarstw oraz zwierząt domowych. Są już również sygnały o pierwszych zaatakowanych psach.

Mariusz Sachmaciński dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi (ŁPKDN) poinformował, że od ponad pół wieku nie zdarzyło się, aby wilki atakowały psy na uwięzi w budach obok domów.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś zlecił dyrektorowi ŁDKDN zwiększenie patroli dziennych oraz nocnych. Ważne jest bowiem bliższe poznanie osobnika, który stanowi zagrożenie dla mieszkańców.

- Postaramy się poznać "wizerunek" tego intruza. Zgodnie z zaleceniem marszałka będzie więcej patrolowania, zastosujemy także fotopułapki – zapowiada dyrektor ŁPKDN.

Wilki są zwierzętami stadnymi, dlatego zachowanie samotnego wilka jest tym bardziej nietypowe.

Odszkodowanie dla właścicieli

W Polsce wilki są pod ścisłą ochroną, dlatego odłowienie zwierzęcia nie wchodzi w grę.

- Poprosiłem o prowadzenie działań informacyjnych i ostrzegawczych wśród mieszkańców tych terenów chodzi np. o baczniejszą opiekę nad domowymi czworonogami oraz zgodnych z prawem czynności odstraszających wobec wilka – dodaje wicemarszałek.

Władze gmin Piątnica i Łomża zostaną poinformowani o wystąpieniu zagrożenia, aby rozmieścili ostrzeżenia. Wszyscy mieszkańcy okolicznych miejscowości proszeni są o zgłaszanie do siedziby Parku w Drozdowie przypadków dotyczących zaatakowanych psów lub kotów.

Właściciele zabitych psów mogą się ubiegać w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o odszkodowanie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

2038 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39