Niektóre stacje sprzedają paliwo o niewłaściwych parametrach. Trzeba na nie uważać

2021.02.24 08:55
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów systematycznie sprawdza jakość paliwa na polskich stacjach. Od 8 stycznia 2020 r. do 30 listopada 2020 r. UOKiK wykonał 1388 kontroli. 23 z nich wykazały różnego rodzaju nieprawidłowości.
Niektóre stacje sprzedają paliwo o niewłaściwych parametrach. Trzeba na nie uważać
Fot: pixabay.com

Paliwo o niewłaściwych parametrach może uszkodzić silnik i jego osprzęt, a koszt naprawy nowoczesnej jednostki napędowej z systemem wtryskowym wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Żeby stacje dbały o to, by sprowadzane przez nie paliwo miało odpowiednią jakość, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadza specjalne kontrole. Czego się z nich dowiadujemy?

Przede wszystkim tego, że w minionym roku (okres od 8 stycznia do 30 listopada) nieprawidłowości wykryto w dosyć niewielkiej grupie badanych punktów. Odsetek stacji, na których napotkano paliwo niespełniające określonych norm, wyniósł 1,7%. W 2019 r. było wprawdzie lepiej pod tym względem, bo złe jednostki stanowiły zaledwie 1,1%, ale już w poprzednich latach wyniki były zdecydowanie mniej optymistyczne. Np. w 2015 r. za ponad 5% wszystkich kontroli odpowiadały te weryfikacje, które mówiły o złej jakości paliwa.

Już nie raz zdarzało się, że i stacje zlokalizowane na Podlasiu znajdowały się na czarnej liście UOKiK, lecz tym razem dla kierowców z północno-wschodniej Polski mamy dobre informacje. W ostatnim czasie nie stwierdzono, by w punktach sprzedających benzynę, olej napędowy czy autogaz znajdujących się w naszym regionie były jakieś nieprawidłowości. Podobnie jest też w woj. pomorskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim.

Warto zaznaczyć, że brak zgodności z normami najczęściej dotyczy paliwa oznaczonego jako ON, co oznacza, że najbardziej zagrożeni zatankowaniem złej jakości "produktu" są posiadacze aut z silnikiem diesla.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

674 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39