Nieobywatele, mechanizmy polityki i historia żydowskich kobiet. O tym opowiedzą wystawy

2023.08.17 10:06
Nadchodzi najnowszy wernisaż w Galerii Arsenał w Białymstoku. Jego część będzie się odbywała w ramach obchodów 80. rocznicy w getcie białostockim. Wydarzeniu będzie towarzyszył performans mówiony.
Nieobywatele, mechanizmy polityki i historia żydowskich kobiet. O tym opowiedzą wystawy
Fot: Materiały prasowe
Artystki Zuzanna Hertzberg i Marta Romankiv

"Najważniejsze jest pierwsze wrażenie" to tytuł wystawy Marty Romankiv, ukraińskiej artystki zamieszkującej Polskę od 8 lat. Główną częścią wystawy będzie projekt "Sala do ćwiczeń", w którym osoby migranckie są zaproszone do tworzenia własnych przemówień prezydenckich, stawiając pytania o bierne prawo wyborcze nieobywateli oraz mechanizmy polityki.

Wizje przyszłości, wyrazy woli i propozycje rozwiązań problemów to elementy, które Romankiv wplata w swoje dzieła, traktując sztukę jako przestrzeń do wyrażania niemożliwych dziś jeszcze idei. Projekt składa się z dokumentacji wideo warsztatów i wykładu z wystąpień publicznych, przestrzeni do pisania, ćwiczeń, własnych przemówień, a także rosnącego archiwum.

"Mechanica" autorstwa Zuzanny Hertzberg ukazuje natomiast silną więź z historią i tożsamością. Projekt artystki nawiązuje do tradycji judaizmu, gdzie "mechica" symbolizuje segregację. Artystka poszerza tę koncepcję, wskazując na przeniesienie mechanizmów segregacyjnych do życia społecznego i archiwizacji treści.

Jej praktyka artystyczna koncentruje się na odzyskiwaniu historii żydowskich kobiet, aktywnych uczestniczek oporu w gettach i obozach zagłady. Poprzez swoje prace artystka stawia na nowo pytania o historię i tożsamość, angażując się jednocześnie w walkę przeciwko dyskryminacji i przemocy.

W trakcie wernisażu tych dwóch wystaw, odbędzie się performans mówiony Zuzanny Hertzberg, zatytułowany "Mechica. Indywidualny i zbiorowy opór kobiet podczas Zagłady". Na uczestników będzie czekać także poczęstunek przygotowany przez Alessię Di Donato, a także dj set MIFI77 z Projektu New Hope.

Wernisaż odbędzie się w czwartek (17.08) w Galerii Arsenał w Białymstoku.

Więcej informacji:
Marta Romankiv - Najważniejsze jest pierwsze wrażenie
Zuzanna Hertzberg - Mechica

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
1490 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39