Nietypowy gość w Białymstoku. Po osiedlu spacerował łoś

2024.05.29 12:12
We wtorek (28 maja) w Białymstoku po ulicach miasta spacerował łoś. Zwierzę było spokojne. Nagranie udostępniono na facebookowym profilu Kolizyjne Podlasie.
Nietypowy gość w Białymstoku. Po osiedlu spacerował łoś
Fot: Kolizyjne Podlasie
Łoś spacerował po osiedlu Wygoda

Po ulicach miasta spacerował łoś, a dokładniej klempa - samica łosia. Całe zdarzenie uchwycił kierowca samochodu, który bardzo starannie nagrał dzikie zwierzę przechadzające się po peryferyjnym osiedlu Wygoda. Spotkanie z dużą samicą łosia miało miejsce 28 maja po godzinie 22 na ulicy Jana Brzechwy, niedaleko sklepu Tęcza. Klempa spokojnie spacerowała po ulicy.

Nagranie trafiło do mediów społecznościowych, gdzie wywołało duże zainteresowanie i liczne komentarze. Mieszkańcy miasta, choć zaskoczeni nietypowym widokiem, podziwiali spokój zwierzęcia.

W takich sytuacjach należy zachować ostrożność i nie próbować zbliżać się do dzikich zwierząt, które mogą czuć się zagrożone i zareagować agresywnie. Przypominamy również, że w przypadku spotkania z łosiem należy skontaktować się z odpowiednimi służbami, które zajmą się bezpiecznym odprowadzeniem zwierzęcia z powrotem do naturalnego środowiska.

Zobacz nagranie: TUTAJ.

Łoś euroazjatycki jest największym współcześnie żyjącym gatunkiem ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, charakteryzującym się imponującym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Zamieszkuje podmokłe lasy północnej Eurazji i Ameryki Północnej. W Polsce występuje podgatunek łoś europejski, który jest jednym z wielu ssaków zamieszkujących Puszczę Białowieską.

Według Lasów Państwowych, w 2000 roku liczebność łosi w Polsce wynosiła około 2100 osobników. Od tego czasu populacja znacznie się zwiększyła, a w 2016 roku, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, przekroczyła 20 tysięcy osobników. Ten wzrost liczebności świadczy o skutecznych działaniach ochronnych i sprzyjających warunkach środowiskowych dla tego gatunku na terenie Polski. Łoś, jako symbol dzikiej przyrody, odgrywa ważną rolę ekologiczną w lasach, wpływając na strukturę roślinności i różnorodność biologiczną tych ekosystemów.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1332 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39