Niewidomi też będą mogli "ZOO-baczyć" zwierzęta. Specjalne panele w ogrodzie zoologicznym

2016.12.09 15:58
Akcent ZOO stał się bardziej dostępny dla osób niewidomych i słabowidzących. Zakończył się montaż specjalnego wyposażenia, które ułatwi zwiedzanie białostockiego ogrodu zoologicznego.
Niewidomi też będą mogli "ZOO-baczyć" zwierzęta. Specjalne panele w ogrodzie zoologicznym
Fot: MN
Pani Bożena Kalska jest bardzo zadowolona z zamontowania terminali w ZOO

Przy głównych bramach wejściowych do białostockiego ogrodu zoologicznego pojawiły się dwa terminale informacyjne. Są one przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących. Topografia Akcentu ZOO opisana jest na nich alfabetem Braill’a. Terminale zostały wykonane w kontrastowych kolorach i dodatkowo wzbogacone informacją dźwiękową. Dzięki temu będą z nich mogły korzystać także osoby nieznające alfabetu Braill’a oraz słabowidzące dzieci. To dobre rozwiązanie także dla osób starszych.

– Nowe rozwiązania w Akcencie ZOO spowodują, że to miejsce stanie się bardziej przyjazne i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Być może dzięki temu częściej będą z niego korzystać i przychodzić tam na rodzinne wycieczki, poznawać przyrodę – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Przy każdym wybiegu jest także umieszczona tabliczka dotykowa z opisem i wypukłymi rycinami zwierząt. Także na wejściu do ZOO zamontowano tablice z informacjami o godzinach otwarcia obiektu. Rozwiązania zastosowane w Akcencie bardzo doceniają przedstawiciele osób, które mają problemy ze wzrokiem, a obecnie w Białymstoku zarejestrowanych ich jest około 600.

- Ten projekt jest wspaniały. Alfabet Braill'a i te dźwiękowe opisy to bardzo dobre rozwiązanie. Jestem bardzo zadowolona z tego. Osoby niewidome też chcą brać czynny udział w życiu społeczeństwa, wszystkie takie projekty to dla nas ogromna satysfakcja – mówi Bożena Kalska, osoba niedowidząca.

Projekt "ZOO-baczyć – akcent zoologiczny dostępny dla niewidomych i słabowidzących" został zrealizowany w ramach Budżet Obywatelskiego 2016, głosowało na niego blisko 2 tys. osób. Pomysłodawcy są szczęśliwi, że udało się doprowadzić do realizacji tego przedsięwzięcia.

- Otaczająca nas rzeczywistość odbierana jest głównie przez zmysł wzroku. Dla osób niewidomych i niedowidzących konsekwencją jest napotykanie wielu barier komunikacyjnych. Jestem pewna, że ten projekt się przyda - mówi Anna Rakowicz-Sadkowska, przedstawicielka inicjatorów pomysłu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1168 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39