Niezwykłe eksponaty w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru

2020.12.03 14:23
Nie tylko spisy ofiar, ale też informacje o ekshumacji, wywiady i analizy zbrodni. W zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru znalazły się niezwykłe eksponaty. To 72 numery "Gońca Krakowskiego" z 1943 roku, w których publikowana była lista katyńska.
Niezwykłe eksponaty w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru
Fot: materiały prasowe

Dziś (3.12) dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, Wojciech Śleszyński zaprezentował najnowsze, niezwykle cenne eksponaty - 72 egzemplarze "Gońca Krakowskiego".

Kilka tygodni dzieli nas od zakończenia prac nad zasadniczą częścią wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. Instytucja nadal pozyskuje eksponaty, które uzupełnią tematyczną opowieść dotyczącą rozległego zagadnienia, jakim jest Sybir, związanych z nim deportacji, wywózek czy dobrowolnych przesiedleń. Najnowszym, niezwykle cennym nabytkiem Muzeum, są 72 egzemplarze "Gońca Krakowskiego".

Dziennik zaprezentowano w symbolicznym czasie i miejscu, bowiem w roku, w którym przypada 80. Rocznica Zbrodni Katyńskiej, przed wejściem do poświęconego jej memoriału, w nowym gmachu Muzeum Pamięci Sybiru.

Poza budową wystawy na parterze i pierwszym piętrze, trwa również budowa "Memoriału Zbrodni Katyńskiej", który zwiedzający będą mogli oglądać w podziemiach Muzeum. Temat Zbrodni Katyńskiej jest w działalności Muzeum niezwykle istotny, dlatego związana z nim ekspozycja będzie jednym z najbardziej poruszających elementów wystawy stałej. Ujrzymy tam tablice z nazwiskami ofiar. Znalazło się na nich 17 940 nazwisk. Są to wszystkie znane do dzisiaj ofiary Zbrodni Katyńskiej. W tej części muzealnej ekspozycji znalazły się również puste tablice, by upamiętnić nieznane ofiary, które spoczywają prawdopodobnie w Kuropatach koło Mińska – to ofiary z tzw. listy białoruskiej.

W "Memoriale Zbrodni Katyńskiej" ujrzymy też obraz Matki Boskiej Katyńskiej oraz sylwetkę polskiego oficera klęczącego w oczekiwaniu na śmiertelny strzał, złożoną z guzików z polskich mundurów – przedmiotu najczęściej wydobywanego z dołów katyńskich.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

Polecamy
A.G. Jubiler
A.G. Jubilerul. Bohaterów Monte Cassino 3 lok. U1/U2
15-873 Białystok
www.sklep-jubiler.pl

Więcej informacji
1469 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39