Noc Muzeów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku

dodane dnia: 2024-05-15 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-05-18
Organizatorzy zapraszają na "Noc w schronie" w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w ramach Nocy Muzeów.

Od organizatorów: Tego dnia przygotowaliśmy zwiedzanie dawnego schronu przeciwlotniczego, mieszczącego się w piwnicach budynku białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych. Budynek powstał w latach 50. ubiegłego wieku i od samego początku, od projektu architektonicznego, uwzględniał w konstrukcji schron przeciwlotniczy. Schron, zachował się do dziś. Podczas „Nocy Muzeów" 18 maja, leśnicy chcą go zaprezentować zwiedzającym.

„Noc w schronie" jest wydarzeniem towarzyszącym imprezom przygotowywanym tego dnia przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Pracownicy RDLP i Muzeum Wojska w Białymstoku będą oprowadzali po schronie przeciwlotniczym.

Schron przeciwlotniczy został wbudowany w piwnicę budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, przy ul. Lipowej. Znajduje się pod poziomem gruntu, prawie w centralnej części budynku. Schron charakteryzuje się znacznie grubszymi rozmiarami ścian i stropów, specjalnie zbrojonych prętami żelaznymi (co widać też na zachowanych dokumentach projektowych), w porównaniu do innych pomieszczeń piwnicy. Wynika z tych dokumentów, że w latach 50. Ubiegłego wieku, czyli w czasach zimnej wojny, gdy projektowano budynki instytucji państwowych, myślano o stawianiu schronów dla ludności, w tym przypadku dla pracowników zatrudnionych w dyrekcji Lasów i specjalnie je projektowano. Budynek projektowany był jako biura dyrekcji lasów państwowych i dla innych instytucji tego resortu, np. takich jak Przedsiębiorstwo „Las" i inne.

Schron przeciwlotniczy w budynku RDLP ograniczony jest dwiema śluzami, posiadający w sumie cztery żelazne drzwi. Wewnątrz schrony (pomiędzy śluzami) znajdują się trzy pomieszczenia dla około 20 osób każde. Jest też sanitariat i pomieszczenie z urządzeniem do filtrowania powietrza. Z jednego z pomieszczeń prowadzi wyłaz ewakuacyjny, którym w przypadku zbombardowania budynku i uszkodzonego wyjścia ze schronu, pracownicy przebywający w schronie mogli się ewakuować. Wyjścia na powierzchnie z takich wyłazów, często są spotykana na białostockich osiedlach w postaci charakterystycznych „grzybków", „budek". Pomieszczania piwnicy RDLP w Białymstoku zostały kilka lat temu zmodernizowane. Mimo że dawny schron przeciwlotniczy i jego pomieszczenia, wraz z urządzeniem do filtrowania powietrza w dalszym ciągu są widoczne w „strukturze" piwnicy budynku, to w pomieszczeniach schronu przeznaczonych pierwotnie dla pracowników, obecnie znajduje się archiwum dyrekcji. Podczas „Nocy Muzeów – Nocy w Schronie" pokażemy zwiedzającym cały schron, w tym śluzy i wszystkie pomieszczenia. Zwiedzający wypełnią specjalne „katy pobytu w schronie" jako pamiątkę z pobytu w schronie, a także otrzymają pamiątkowy magnez. Zaaranżujemy „ewakuację" do schronu, pokażemy urządzenie do filtrowania powietrza, chętnych wyprowadzimy wyłazem ewakuacyjnym. Podczas „Nocy Muzeów – Nocy w schronie" współpracujemy z Muzeum Wojska w Białymstoku. Pracownik Muzeum, w jednym z pomieszczeń oprowadzi i pokaże zwiedzającym repliki wyposażenia schronów z tamtej epoki. Przygotujemy również wystawę przedstawiająca schrony przeciwlotnicze zbudowane w Białymstoku i ich wyposażenie.

Wydarzenie odbędzie się 18 maja br. w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ul. Lipowa 51 w godzinach 18.00-24.00.
Miejsce imprezy
ul. Lipowa 51
15-424 Białystok

1680 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39