Nowa siedziba Galerii Sleńdzińskich, a w niej wiele ciekawych wydarzeń

2022.04.11 09:43
Na początek maja planowane jest otwarcie nowej siedziby Galerii Sleńdzińskich. Mieści się ona na Rynku Kościuszki 4, w dawnym budynku Archiwum Państwowego.
Nowa siedziba Galerii Sleńdzińskich, a w niej wiele ciekawych wydarzeń
Fot: Galeria Sleńdzińskich

O wystawie stałej w nowej siedzibie

W nowej siedzibie Galerii będzie dostępna wystawa stała dzieł sztuki i archiwum rodziny artystycznej Sleńdzińskich wywodzącej się z Wilna.

Nieprzerwanie przez cztery pokolenia swoje talenty plastyczne realizowali: Aleksander, Wincenty, Ludomir i Julitta; wszyscy również muzykowali. Wincenty pisał wiersze i małe formy literackie. Była to rodzina szlachecka, o tradycjach patriotycznych, zaangażowana społecznie i trwale wpisana w historię polskiej sztuki.

Na wystawie będą prezentowane najważniejsze dzieła Ludomira Sleńdzińskiego oraz prace jego ojca i dziadka. Są to z dużym kunsztem malowane portrety, pejzaże niezapomnianego Wilna, zadziwiające obrazy wieloboczne czy rzeźby w drewnie o malarskiej polichromii. Ekspozycję uzupełniają instrumenty muzyczne Julitty Sleńdzińskiej, donatorki Galerii, która jako jedyna zrealizowała profesjonalnie talent muzyczny, amatorsko zaś malowała.

Galeria Sleńdzińskich planuje także wiele wydarzeń edukacyjnych.

Plan wydarzeń w nowej siedzibie

Wykład "Sztuka polska w okresie 20-lecia międzywojennego" odbędzie się w piątek (6.05), o godz. 17:00. Wykład poprowadzi prof. Lechosław Lameński.

Dwudziestolecie międzywojenne to wyjątkowy okres w sztuce polskiej. Ten krótki czas spokoju od wojen zaobfitował w talenty, nowatorskie pomysły, eksperymenty w rzeźbie i malarstwie. Jest to okres tym ważniejszy dla nas, że wówczas tworzył również Ludomir Sleńdziński. Na wykładzie będziemy mieli okazję zobaczyć, jak twórczość tego artysty prezentowała się na tle innych działań artystycznych.

Prof. Lechosław Lameński – ur. 1949 w Bydgoszczy, historyk sztuki i krytyk, emerytowany profesor KUL i były Kierownik Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej KUL. Autor ponad 250 artykułów, recenzji, wstępów do katalogów, a także książek m.in. Tomasz Oskar Sosnowski, 1810-1886, rzeźbiarz polski w Rzymie (1997), Stach z Warty Szukalski i Szczep Rogate Serce (2007), Moi artyści, moje galerie. Teksty o sztuce XIX i XX wieku (2008). Uhonorowany m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, trzykrotnie wyróżnieniem im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa, Dyplomem Wojewody Lubelskiego za szczególny wkład w rozwój kultury, Nagrodą Miasta Lublin za całokształt działalności (2021).

Wstęp wolny!

"O Ludomirze, co został malarzem" to propozycja dla dzieci w wieku 4-6 lat. Wykład odbędzie się w sobotę (7.05), o godz. 11:00. Poprowadzi go Elżbieta Komarzewska. Obowiązują zapisy pod nr tel.: 608 809 924, udział jest bezpłatny.

Bajka o jednym z głównych bohaterów rodziny Sleńdzińskich – malarzu Ludomirze Sleńdzińskim.
Podczas opowieści o jego życiu dzieci będą miały okazję poznać historię rodu Sleńdzińskich i drogę twórczą malarza. Bajka uczy też, że wytrwała praca pozwala spełniać marzenia i zdobyć wytyczone cele. Zachęca, by już najmłodsi odkrywali swój talent i nad nim pracowali, bo po latach z pewnością to zaprocentuje – tak jak w przypadku Ludomira Sleńdzińskiego, który należał do wybitnych postaci historii sztuki polskiej.

Także w sobotę (7.05), w godz. 13:00-15:00 w siedzibie na Rynku Kościuszki odbędą się warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 7-11 lat – "Ze sztuką na ramieniu". Zajęcia poprowadzi Izabela Korolczuk. Należy się zapisać pod nr tel.: 786 868 457. Wstęp wolny!

Będą to warsztaty plastyczne inspirowane twórczością Ludomira Sleńdzińskiego. Uczestnicy odkryją przestrzeń muzealną i doświadczą ją wieloma zmysłami, odbędzie się podróż po wystawie. Będzie można też bliżej mistrza z Wilna i przede wszystkim sprawdzić się w roli artysty, projektując muzealną torbę na ramię.

Propozycje dla dorosłych

Dla dorosłych także przygotowano ciekawą ofertę. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach "Digitalizacja prywatnych zbiorów kolekcjonerskich". Odbędą się one w sobotę (7.05), w godz. 17:00 - 18:30. Zajęcia poprowadzi Bogusław Florian Skok. Wstęp jest wolny!

Co to jest digitalizacja i do czego służy? Jakie ma praktyczne zastosowanie w życiu codziennym? Co możemy digitalizować i w jakim celu to robimy? Na te wszystkie pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas krótkiego wykładu połączonego z warsztatami. Warsztatowicze poznają podstawowe urządzenia do digitalizacji. Będzie można dowiedzieć się, jak archiwizować i przechowywać pliki w różnych formatach zapisu cyfrowego.

Natomiast w niedzielę (8.05) o godz. 12:00 będzie miał miejsce Recital klawesynowy Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz "Elżbieta Chojnacka in memoriam".

Recital klawesynowy pt. "Elżbieta Chojnacka in memoriam" przygotowany został z okazji piątej rocznicy śmierci wybitnej polskiej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej (zmarła 28 maja 2017 roku w Paryżu). Artystka była wybitną indywidualnością muzyczną, wytrwale propagowała współczesną muzykę klawesynową ze specjalnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Wniosła wielki wkład w rozwój współczesnego wykonawstwa klawesynowego.

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz jest spadkobierczynią Elżbiety Chojnackiej, przez którą została również wyznaczona na swoją następczynię. Od 2018 roku prowadzi Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej w Pałacu w Rybnej.

Program recitalu obejmuje kompozycje dedykowane Elżbiecie Chojnackiej (Zygmunta Krauzego, Toru Takemitsu, Michaela Nymana i Maurice’a Ohana), napisane dla wykonawczyni koncertu współczesne utwory kompozytorów polskich (Ewy Fabianskiej-Jelińskiej i Tomasza Kamieniaka), a także wielką Fantazję chromatyczną i fugę d-moll BWV 903 Jana Sebastiana Bacha jako wspomnienie koncertów Chojnackiej, w których artystka łączyła muzykę dawną z nową.

W piątek (13.05) o godz. 17:00 będzie można wysłuchać wykładu Elżbiety Komarzewskiej "Ludomir Sleńdziński – artysta nowoczesny?".

Czy Ludomir Sleńdziński, artysta, którego znamy przede wszystkim jako kontynuatora renesansowej myśli estetycznej, interesował się nowoczesnymi poszukiwaniami sztuki? A jeśli tak, to czy realizował je w swojej twórczości?

Na wykładzie zostaną zaprezentowane prace Sleńdzińskiego, które mimo że powstały w różnych okresach twórczości artysty, posiadają widoczną linię spajającą nieprzerwany ciąg eksperymentów formalnych. Odkrywanie nowych artystycznych chwytów i pomysłów było podstawowym celem sztuki XX wieku, a inwencja twórcy celem samym w sobie. Ludomir Sleńdziński bardzo dobrze te cele realizował. Nie porzucił przy tym osobistego zamiłowania do klasycznej tradycji malarstwa i perfekcji, co czyni go artystą o indywidualnym stylu, świadomie realizującym własny program malarski.

Natomiast w sobotę (14.05) w godz. 18:00 - 24:00 Galeria Sleńdzińskich zaprasza do siebie na Noc Muzeów: Sztuka pod_różnymi kątami.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

458 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39