Nowa siedziba i 15-lecie działalności. Fundacja "Pomóż Im" ma co świętować

2022.11.17 16:12
Fundacja "Pomóż Im" już działa w nowej siedzibie w Sochoniach, w budynku, w którym powstanie również dom opieki wytchnieniowej. Obecnie organizacja obchodzi jubileusz 15-lecia swojej działalności.
Nowa siedziba i 15-lecie działalności. Fundacja "Pomóż Im" ma co świętować
Fot: Fundacja "Pomóż Im"
Nowa siedziba Fundacji "Pomóż Im"

Już od 15 lat Fundacja "Pomóż Im" otacza opieką ciężko chore dzieci i ich bliskich. Jak przyznaje organizacja, jubileusz przypadł w czasie naprawdę dużych wyzwań. Obecnie sytuacja w kraju jest dość trudna, rosną koszty, przez co utrzymanie poziomu opieki na tym poziomie, jaki jest teraz, z pewnością nie będzie łatwym zadaniem.

Fundacja "Pomóż Im" przeniosła się już do nowej siedziby w Sochoniach. Jest do duży budynek mieszczący się przy ul. Sosonowej. Ma też sporą działkę wokół. Niestety nieruchomość wymaga poważnego remontu. Tu mieścić się będzie także dom opieki wytchnieniowej.

- Nie potrzebujemy rozbudowanego biura. Jesteśmy hospicjum domowym, więc nasza opieka odbywa się w miejscu zamieszkania dzieci. W związku z tym, że nasi podopieczni żyją całkiem długo, np. w porównaniu do osób chorujących na nowotwory w stanie terminalnym, widzimy potrzebę udzielenia wsparcia dla rodzin. To jest kolejny etap budowania opieki paliatywnej dla dzieci – mówi dr Elżbieta Solarz, prezes Fundacji "Pomóż Im". - W świecie funkcjonują rozwiązania, które pozwalają rodzicom złapać oddech i spojrzeć z pewnego dystansu na własną codzienność z chorym dzieckiem, a nawet kontynuować pracę zawodową. Dlatego tworzymy dom opieki wytchnieniowej i niewykluczone, że powstanie tu hospicyjna opieka stacjonarna. Istotą tego Domu jest stworzenie możliwości do odpoczynku dla rodziców – dodaje dr Solarz.

Przedstawiciele fundacji mają świadomość, że realizacja tego projektu może trwać latami. Chcą jednak, by pierwsi pacjenci pojawili się już połowie 2023 r.

Aktualnie Fundacja skupia się przede wszystkim na prowadzeniu jedynego w regionie domowego hospicjum dla dzieci oraz wsparciu Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku.

- Leczenie chorób nowotworowych jest bardzo uciążliwe dla dzieci i ich rodziców. Nasze wsparcie ma na celu pomóc dzieciom w tym trudnym czasie choroby. Dlatego pomagamy klinice socjalnie. Zakupiliśmy łóżka do sal, zbudowaliśmy plac zabaw czy też dostarczyliśmy nawilżacze powietrza. Obecnie klinika jest w remoncie, powstają izolatki dziecięce, które również wyposażymy, dzięki wsparciu naszych partnerów. A nasi wolontariusze będą nadal starali się umilać małym pacjentom pobyt w szpitalu, trwający czasem miesiącami – mówi dr Eryk Latoch, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im", a także lekarz Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Trwa Miesiąc Dobroczynności

Trwa znana już w regionie, duża kampania fundraisingowa Fundacji "Pomóż Im" - Miesiąc Dobroczynności. Akcja jest organizowana już 9. raz. Podczas niej zbierane są środki, które umożliwiają funkcjonowanie hospicjum dla dzieci. Głównym punktem tej inicjatywy jest Charytatywny Bal Andrzejkowy. Wydarzenie to odbędzie się już w najbliższą sobotę (19.11) w hotelu Traugutta. W planach jest m.in. aukcja obrazów "Podlaskie Impresje", współorganizowana z Podlaskim Instytutem Kultury.

- Podczas Miesiąca Dobroczynności niektóre wydarzenia, jak bal, organizujemy sami. Inne wspólnie z partnerami. Do współpracy zapraszamy też zaprzyjaźniony biznes, co owocuje wspólnymi akcjami. Wszystko uzupełniają internetowe aukcje, na których można wylicytować np. zestawy książek, vouchery na samochód na weekend czy pobyt w hotelu. Jesteśmy też otwarci na każdą inicjatywę – mówi Miłosz Karbowski, media manager Fundacji "Pomóż Im".

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1435 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39