Nowa wersja baśni Braci Grimm oraz połączenie mitu i współczesności [KONKURS]

2024.02.13 10:51
Już niebawem na deskach Białostockiego Teatru Lalek zostanie zaprezentowany spektakl familijny "Jaś i Małgosia" oraz sztuka dla młodzieży i dorosłych "Z głową byka". "Jaś i Małgosia" to zupełnie nowe spojrzenie na klasyczną baśń Braci Grimm, natomiast "Z głową byka" to połączenie starożytnego mitu i współczesnych doświadczeń, inspirowane mitem o Tezeuszu.
Nowa wersja baśni Braci Grimm oraz połączenie mitu i współczesności [KONKURS]
Fot: Białostocki Teatr Lalek/Facebook
"Jaś i Małgosia" i "Z głową byka"

Spektakl "Jaś i Małgosia" będzie prezentowany w sobotę (17 lutego), natomiast "Z głową byka" w sobotę (17 lutego) i niedzielę (18 lutego). Obie sztuki zostaną przedstawione na scenie Białostockiego Teatru Lalek.

"Jaś i Małgosia"

Spektakl "Jaś i Małgosia" w Białostockim Teatrze Lalek to zupełnie nowa wersja klasycznej baśni Braci Grimm. Przedstawia historię rodzeństwa - Jasia i Małgosi, którzy mimo swej silnej więzi, nieustannie kłócą się ze sobą. Ich codzienne spory towarzyszą im od rana do wieczora, od śniadania po kolację, nawet podczas wycieczek do lasu i podczas powrotów do domu.

Podczas jednej z ich wypraw do lasu, kiedy mieli dostarczyć obiad Drwalowi, Jaś i Małgosia natrafiają na tajemniczą chatkę. To wydarzenie stawia ich przed nietypowymi wyzwaniami i zagadkami, które przeniosą ich w świat pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji i zaskakujących rozwiązań. Publiczność będzie miała okazję śledzić przygody tego słynnego rodzeństwa.

W spektaklu "Jaś i Małgosia" występują: Agnieszka Sobolewska, Magdalena Ołdziejewska, Ewa Żebrowska, Krzysztof Bitdorf, Maciej Zalewski, Adam Zieleniecki i Piotr Wiktorko. Autorką sztuki jest Marta Guśniowska, natomiast za reżyserię odpowiada Jacek Malinowski. Scenografię opracował Michał Wyszkowski, natomiast opracowanie muzyczne przygotował Jacek Malinowski.

"Z głową byka"

Spektakl "Z głową byka" to mieszanka starożytnego mitu i współczesnych doświadczeń głównego bohatera, Michała. Inspiracją do stworzenia tej sztuki jest mit o Tezeuszu, herosie ateńskim, który staje w obliczu wyzwania pokonania Minotaura. W tej adaptacji Tezeusz pełni rolę punktu odniesienia dla Michała, który przenosi swoje osobiste historie i trudności do kontekstu tego antycznego mitu.

Wątek główny w sztuce koncentruje się na życiu Michała, który wykorzystuje mitologię jako narzędzie do zrozumienia własnych doświadczeń i przeżyć. Podobieństwo do losów Tezeusza ujawnia się zwłaszcza w próbie oswojenia "bestii" w jego własnej wyobraźni.

W sztuce "Z głową byka" występują: Ewa Żebrowska, Agnieszka Sobolewska, Agata Stasiulewicz, Jacek Dojlidko, Błażej Piotrowski i Mirosław Janczuk. Autorem i reżyserem spektaklu jest Robert Jarosz. Za scenografię odpowiada Pavel Hubička, za muzykę Piotr Klimek, za ruch sceniczny Marta Bury, natomiast za multimedia Sebastian Łukaszuk.

Organizujemy konkursy, w których można wygrać zaproszenia na spektakle "Jaś i Małgosia" i "Z głową byka". Można wziąć w nich udział TUTAJ i TUTAJ.

Więcej informacji:
"Jaś i Małgosia" w BTL
"Z głową byka" w BTL

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1033 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39