Nowa wystawa w Operze. Będzie też pokaz filmu z muzyką na żywo

2018.09.12 13:26
Prace Wojtka Wieteski można będzie obejrzeć na wystawie w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jej wernisaż odbędzie się w piątek (14.09).
Nowa wystawa w Operze. Będzie też pokaz filmu z muzyką na żywo
Fot: Wojtek Wieteska

Wojtek Wieteska, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów, który wypracował indywidualny styl z charakterystycznym, konceptualnym podejściem do rzeczywistości, tym razem przyjrzy się fotografii oraz aktowi fotografowania rozgrywanym w ruchu. Wystawę "Travelling" tworzą prace, które są próbą odpowiedzi na pytania o granice pomiędzy życiem i emocjami a fotografią, zapisem historii nieuleczalnej miłości autora do tej właśnie formy sztuki.

Ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz filmu z muzyka na żywo.

- "Travelling" to określenie używane do opisu ujęcia filmowego, kiedy kamera jest w ruchu. Dowolny ruch kamery, który dzieje się w kilku płaszczyznach i kierunkach. Może być szybki lub wolny. Sposób, w jaki jest kadrowana postać w danym ujęciu, ma szczególne znaczenie. "Travelling" stawia pytanie o miejsce fotografii w życiu - tu i teraz, o to, gdzie przebiega granica między życiem a fotografią. Szczególnie dziś, kiedy jest natychmiast obecna w mediach społecznościowych, jako dowód tego, gdzie jesteśmy i co robimy. Ile można tym medium zdjąć z naskórka codzienności oraz z jaką intencją? - mówi Wojtek Wieteska.

Wystawa, projekcja filmowa i katalog mają wyraźną strukturę i układ. Wszystkie fotografie, ujęcia filmowe, animacje, tekst i muzyka pozostają we wzajemnym dialogu. Fotografie są prezentowane na wystawie w formie przebiegów pionowych i poziomych. W układzie kierunków przypominających te, w których poruszają się nasze myśli.

- W XXI wieku, jesteśmy w fotograficznym stanie "in between": w zdjęciach jest zawartych tyle samo decyzji fotografującego, co oglądającego. Wobec takiej sytuacji, sama fotografia pozostaje "constant". Jest cienką warstwą obrazu, na powierzchni której toczy się rozmowa między autorem a widzem - dodaje fotograf.

Spotkanie autorskie i pokaz filmu z muzyką na żywo rozpoczną się o godz. 18.30 w sali kameralnej. Wstęp jest wolny.

Zobacz też: "Travelling" Wojtka Wieteski w OiFP

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1829 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39